New York – Podle analýzy think tanků se hned 41 ze 42 stanovených klimatických cílů nedaří plnit. Některé z nich jsou dokonce kontraproduktivní a krizi prohlubují. Autoři dokumentu volají po nutných institucionálních změnách, informovala DW.
Několik think tanků a výzkumných institucí jako jsou například World Resources Institute, Climate Action Tracker a Bezos Earth Fund věnujících se problému globálního oteplování společně zveřejnilo zprávu o stavu opatření přijatých k řešení klimatické krize a jejích dopadů. Dokument vyšel několik dní před klimatickým summitem COP28, který se koná v Dubaji na konci měsíce.
Autoři dokumentu analyzovali vliv indikátorů na dosažení cíle – omezení globálního nárůstu teploty o maximálně 1,5 stupně Celsia v porovnání s předindustriální dobou. Země se od zmíněného období oteplila už o 1,2 stupně Celsia, napsal web U.S. News.
Indikátory se týkají několika kategorií, které mají zásadní vliv na klimatickou krizi jako například průmysl, stavebnictví, doprava nebo energetika.
Zpráva nazvaná „Stav klimatické akce“ zjistila, že 41 ze 42 stanovených cílů nebude do roku 2030 dosaženo. Jediným opatřením, jež se daří plnit, je prodej elektromobilů. Většina z oněch 42 indikátorů byla přijata v rámci Pařížské klimatické dohody v roce 2015.
Čtěte také: Sucho ochromuje Panamský průplav. Zasáhne klimakrize na druhé straně planety i naše peněženky?
Skoro polovina z 42 indikátorů v plnění cílů zaostává takový způsobem, že je téměř nemožné je při současném tempu splnit.
Šest z nich je dokonce kontraproduktivních a řešení krize nijak nepomáhají. Spíš ji více prohlubují. Jde například o těžbu fosilních paliv a její financování vládami. Oba dva indikátory v meziročním srovnání mezi lety 2020 až 2021 vzrostly. Nutné by však bylo, aby byl odklon od ropy, uhlí a zemního plynu daleko rychlejší. Dále se například nedaří snižovat ztrátu mangrovů a plýtvání potravin.
Out now! 🚨 The latest #StateOfClimateAction 2023 report shows global efforts to limit warming to 1.5°C are failing across the board, with recent progress made on every indicator — except EVs — lagging significantly behind the pace and scale necessary.https://t.co/pnOFYHwB67
— ClimateActionTracker (@climateactiontr) November 14, 2023
„Navzdory dekádám varování před klimatickou změnou politici selhali a nedokázali přijmout efektivní opatření,“ řekla jedna z autorek dokumentu Sophie Boehm. Varovala také před tím, že se pomalu zavírá časové okno, kdy lze problém řešit. Podle ní je nutné, aby vlády po celém světě v tomto desetiletí přijaly „neodkladné a transformační změny“.
Autor: Kuba, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.