New York – Vodní soběstačnost Blízkého východu dlouhodobě klesá na kritickou úroveň. Na vysychání jezer v oblasti a s tím spojená rizika upozorňuje OSN, píše Al Jazeera.
Organizace spojených národů určila 22. březen jako Světový den vody. Jeho cílem má být měření snah o zajištění čisté pitné vody ve všech koutech světa.
OSN dlouhodobě upozorňuje na zhoršující se situaci zemí regionu Blízkého východu a severní Afriky po stránce soběstačnosti při poskytování čisté vody svým obyvatelům. Takzvaný „vodní stres“ je pojem, určující poměr spotřeby čisté vody ve státě v porovnání s bohatostí jejích zdrojů. Přesáhnutí 100 % na škále vodního stresu pak znamená neudržitelnou závislost na odsolování či destilaci kontaminovaných vod.
Čtěte také: Příběh dekád lhaní o klimatické změně: Největší ropné společnosti odmítají přestat lobbovat proti vědě
Data ukazují, že v letech 1987-2017 došlo k více než zdvojnásobení vodního stresu ve zmíněných regionech. Nešťastným rekordmanem v tomto ohledu je Egypt, kde vodní stres vzrostl z enormních 4.897 na 6.420 %. Podle zprávy UNICEF tak čelí ročnímu deficitu 7 miliard kubických metrů, přičemž by dostatek destilované vody z Nilu by mohl být vyčerpán do roku 2025.
Kromě toho OSN pozoruje zmenšování jezer v oblasti. Mimo známý případ Mrtvého moře tak environmentalisté zaznamenali zmizení většiny objemu největšího íránského jezera Urmia či jezera Sawa v Iráku.
Autor: fiš
[other_banner_1]
*Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem. *