Tchaj-pej – Tchaj-wan představil svou první ponorku domácí výroby. Podle BBC má posílit obranu státu proti možnému čínskému útoku. Slavnostního odhalení ponorky v přístavním městě Kaohsiung se zúčastnila i prezidentka Tsai Ing-wen.
Zkonstruování vlastních ponorek byla dlouho klíčovou prioritou tchajwanských představitelů, program se ale zrychlil pod vedením právě současné prezidentky. Ta během svého funkčního období zvýšila vojenské výdaje na téměř dvojnásobek. Američtí představitelé varovali před schopností Číny zahájit vojenskou invazi během několika příštích let.
Čtěte také: Česko chceme zapojit do výroby čipů. O návštěvě Pavla budu snít, říká ministr Wu
“Historie si bude tento den navždy pamatovat,” řekla Tsai Ing-wen, když stála před ponorkou zahalenou v tchajwanské vlajce. Podle ní byla myšlenka ponorky z domácí produkce dříve považována za „nemožný úkol, ale nakonec to Tchaj-wan zvládnul.“ Diesel-elektrická ponorka za 1,54 miliardy dolarů nyní podstoupí několik testů. Námořnictvu bude dodána do konce roku 2024.
Ponorka byla pojmenována “Haikun” podle mýtické masivní ryby, která se objevuje v klasické čínské literatuře a může také létat. Další podmořské plavidlo je nyní ve výrobě. Stát si klade za cíl provozovat flotilu 10 ponorek, včetně dvou starších člunů holandské výroby, a vybavit je raketami. Cílem je podle admirála Huang Shu-kuanga odrazit jakýkoli pokus Číny obklíčit Tchaj-wan.
Čína považuje Tchaj-wan za provincii odpadlíků. Jednoho dne ho chce získat zpět. Většina pozorovatelů však věří, že Čína na ostrovní stát nezaútočí tak rychle. Peking údajně usiluje o mírové „sjednocení“ s Tchaj-wanem, zároveň ale varoval před formálním vyhlášením nezávislosti Tchaj-wanu a jakoukoli zahraniční podporou.
Autor: mik, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_]