Londýn – Výroční zpráva lidskoprávní organizace Amnesty International za minulý rok dokládá více než padesátiprocentní nárůst využití trestu smrti oproti roku 2021. Počet poprav je v celosvětovém měřítku zároveň nejvyšší za posledních pět let, píše zpravodajský web Al Jazeera.
Podle reportu Amnesty International (AI) až dvacet zemí rozhodlo v minulém roce o vykonání trestu smrti. Zpráva však nezahrnuje odhadované tisícovky popravených jedinců ve Vietnamu, Severní Korey a Číně, kde jsou důkazy o počtu smrtících rozsudků státním tajemstvím. Ta identifikovala země na Středním východě a v severní Africe jako nejčastější vykonavatele trestu smrti. Jenom v Íránu si vyslechlo svůj ortel nejméně 576 lidí. Společně se Saúdskou Arábií Teherán zastřelil, otrávil nebo pověsil až 80 procent všech známých případů.
Čtěte také: „Vymyli mi mozek.“ Programy pro problémové děti vedou k traumatům i úmrtím, dělo se to i u nás
Zejména němečtí politici se dlouhodobě angažují v debatách nad stále více kontroverznějšími rozhodnutími v Teheránu. Mnoho z nich se podle Deutsche Welle ujalo politického sponzoringu místních vězňů. Krok poslankyně Strany zelených Helge Limburg byl motivován solidaritou s demokratickým hnutím v Íránu – ale především touhou zachránit Mohammada Mehdiho Karamiho od popravy. Režim však podle političky dvaadvacetiletého mladíka usmrtil „bez řádného procesu.“
„Íránský režim se bojí o svou moc,“ okomentovala situaci Renata Alt, politička neoliberální Svobodné demokratické strany (FDP). Ten stále častěji přistupuje k trestům smrti i v případech souvisejících s držením drog. Amnesty International ve zprávě poznamenala, že podezření z obchodování s drogami stálo až za třetinou všech prokázaných smrtelných rozsudků. Podle poslankyně Bundestagu Renaty Alt tato skutečnost „porušuje Všeobecnou deklaraci lidských práv a mezinárodní právo.“
Autor: hope
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]