Washington – Rostoucí obliba drahých kamenů vyrobených v laboratoři může podle agentury Bloomberg poškodit trh s přírodními diamanty.
Zatímco poptávka po diamantech a luxusním zboží obecně se po pandemii zmírnila, ceny diamantů používaných v levnějších svatebních prstenech klesly prudce. Například diamantový gigant De Beers musel v kategorii surových diamantů o váze od 2 do 4 karátů snížit ceny o více než 40 %.
Čtěte také: Čekají nás roky teplotních rekordů. Co je vlastně El Niño?
Zatímco v červnu loňského roku si společnost účtovala za vybrané broušené diamanty přibližně 1 400 USD za karát, letos v červenci se cena snížila na přibližně 850 USD za karát.
V Indii, kde se většina drahých kamenů brousí a leští, tvořily syntetické diamanty v červnu 9 % jejich celkového vývozu. Před rokem šlo však jen o jedno procento.
Laboratorně vytvořené kameny – které lze vyrobit během několika týdnů v mikrovlnné komoře – jsou totiž levnější a ekologičtější alternativou k přírodním diamantům. Ačkoli nemusí nutně představovat hrozbu pro tradiční těžební průmysl, odborníci se ptají, zda snížená poptávka po přírodních diamantech signalizuje dlouhodobý trend. Syntetické kameny totiž zabírají stále větší podíl na trhu s diamanty.
Vedoucí oddělení obchodování s diamanty společnosti De Beers Paul Rowley však agentuře Bloomberg řekl, že nepředpokládá strukturální změnu na trhu a že současnou situaci považuje pouze za dočasný pokles poptávky.
„Skutečný problém vidíme jako makroekonomický problém,“ uvedl.
Autorka: hedr, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]