Los Angeles – Nechat dveře soudní síně zavřené, nebo do ní pustit kamery? Mediální i právničtí experti v USA debatují o tom, zda by soudní řízení s exprezidentem Donaldem Trumpem měla vysílat televize. Argumenty pro a proti shrnuje agentura AFP.
U státních trestních řízení mohou být v USA přítomny kamery, u těch federálních je ale zakazuje zákon z roku 1946. Rozhodnutí, jestli budou Trumpovy soudy vysílány, je nyní v rukou Soudní konference. Do dění ovšem může zasáhnout také Kongres, pokud se zákonodárci přikloní ke změně zmíněného zákona.
„Žijeme v digitální době, lidé přemýšlí vizuálně a jsou zvyklí dívat se na věci vlastníma očima,“ argumentuje profesor Neal Katyal z Georgetownské univerzity pro změnu zákona. Televizní přenos soudního procesu podle něj pomohl polarizované společnosti například v případě policisty Dereka Chauvina, který byl obžalován z vraždy Afroameričana George Floyda.
Čtěte také: Za lepším životem do nového Ruska. Putin v tichosti kolonizuje okupovanou Ukrajinu
Mediální expertka Christina Bellantoni z Univerzity Jižní Kalifornie upozorňuje, že by Trump mohl zpřístupnění soudních řízení využít ve svůj prospěch. Exprezident podle ní umí ovládnout veřejnou debatu a určovat její směr, takže by nehledě na rozsudek mohl získat body v průzkumech veřejného mínění. „Lidé ho budou sledovat s nenávistí, nebo mu budou fandit. Nikdo si neřekne: ‚Budu se dívat a počkám si, na čí straně bude pravda,‘“ doplnila Bellantoni.
Trump čelí obvinění ve třech trestních obžalobách. Jde o držení utajovaných státních dokumentů, falšování a zatajování plateb za umlčení údajných milenek a pokus o zvrácení prezidentských voleb v roce 2020. Exprezidentovi hrozí další obvinění kvůli údajnému ovlivňování volebního výsledku ve státě Georgia. Podle nejnovějších průzkumů věří v Trumpovu nevinu až 74 % republikánských voličů. On sám označuje kauzy za „hon na čarodějnice,“ jenž má zmařit jeho šance v nadcházejících volbách.
Autorka: anče, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.