Zmrazení americké rozvojové pomoci bude mít zřejmě další nepříznivé dopady. Administrativa nového prezidenta odstřihla africké země od finančních toků, které byly určeny k potlačování epidemií.
Nyní se tak podle hlasů z lékařské veřejnosti otevřela cesta k snadnějšímu šíření infekce mpox, takzvaných opičích neštovic. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila loni v srpnu mpox za mimořádnou událost mezinárodního významu.
Vzrostl například počet případů v Demokratické republice Kongo (DRK) a rozšířil se i do sousedních zemí. USAID se dlouhodobě snaží virus potlačit prostřednictvím očkování, testování a dohledu na místě.
Čtěte také: Vakcíny jen pro bohaté. Bez rovnosti v přístupu k očkování se další pandemii nevyhneme
V loňském roce přispěly USAID a americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) na mimořádnou pomoc částkou 55 milionů dolarů. Nyní Washington finanční pomoc zastavil a koncem ledna stáhl pracovníky USAID z postižených oblastí.
„Nejde jen o lidi v zámoří, kteří budou postiženi, ale existuje pravděpodobnost, že se mpox nebo další pandemie rozšíří do Spojených států,“ upozornil server The Guardian jeden z amerických výzkumníků, který se infekčními nemocemi zabývá.
Autor: evč | Foto: WHO / Blink Media – Nana Kofi Acquah / Wikimedia Commons