09. 05. 2023, 13:45

Turkmenistán vypouští nejvíc emisí methanu. Zhoršuje tak globální oteplování, dá se to ale napravit

Ašchabad –  Úniky methanu v Turkmenistánu ze dvou hlavních nalezišť ropy a plynu měly v minulém roce větší podíl na globálním oteplování než veškeré emise uhlíku ve Spojeném království, píše deník The Guardian. Podle vědců se ale takové škody dají napravit a řešení problému by pak mohlo pomoci v boji s globálním oteplováním.

Deník Guardian nedávno odhalil, že z Turkmenistánu jde do světa nejvíce emisí methanu. Výzkum naznačuje, že za některými z těchto obrovských úniků může stát přechod od spalování methanu k jeho vypouštění. Problematické jsou emise methanu v tom, že se dnes podílí na globálním oteplování z 25 procent a podle vědců došlo od roku 2007 k jejich „děsivému“ nárůstu.

Čtěte také: Sucho, požáry i řícení skal. Jaká léta Evropu čekají s klimatickou krizí?

Z nově zjištěných údajů, které zpracovala společnost Kayrros, plyne, že jen dvě oblasti, kde se v zemi těží fosilní paliva, vyprodukovaly emise odpovídající 366 milionům tun CO2. To je více než roční emise Velké Británie, které jsou 17. největší na světě.

Superemise z ropných a plynových zařízení se podle ředitele společnosti Kayross Antoina Rostanda ovšem dají snadno vyřešit opravou ventilů či potrubí nebo alespoň opětovným zapálením plamenů. „Je to velmi jednoduché, pro občany to nemá žádné náklady a pro producenty jsou náklady zcela marginální,“ uvedl.

Vláda ale není ochotná problém vyřešit. Turkmenistán nepodepsal globální závazek ke snižování emisí methanu a ani státní společnosti Turkmenoil a Turkengas nejsou členy dobrovolné iniciativy OSN na snížení úniků, tedy Partnerství pro ropu a methan 2.0.

Podle vědců zvýšení emisí methanu může být největší hrozbou pro udržení globálního oteplení pod 1,5 °C. Příležitostí pro řešení úniků v Turkmenistánu má být prosincový summit OSN o klimatu ve Spojených arabských emirátech.

Autorka: hedr

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]