Kyjev – Soukromé podniky a dobrovolníci na Ukrajině hrají stále větší roli v rychlém zásobování vojenských sil zbraněmi, popisuje zpravodajský server POLITICO.
Mezi Ukrajinci podle serveru POLITICO roste potřeba převzít domácí iniciativu ve výrobě zbraní. A to jak při hledání hi-tech vymožeností na světovém zbrojním průmyslu, tak výrobou většího množství vlastní těžké výzbroje a střel. Tuto nutnost ještě umocňují americké předvolební průzkumy. V Bílém domě hrozí návrat Donalda Trumpa, podle kterého by toho Amerika neměla na Ukrajinu „moc posílat“ a Kyjev by měl s okupujícím Ruskem uzavřít mír. Ostatní republikánští kandidáti hrozí podobnou rétorikou.
Čtěte také: Začátek nádherného přátelství Ruska a KLDR. Proč Putin potřebuje severokorejské zbraně?
Příkladem soukromé zbrojařské organizace je nadace bývalého herce a komika Serhije Prytuly, která pořizuje komponenty, pomáhá podporovat domácí výrobu zbraní a zásobuje frontové jednotky. Vzhledem k tomu, že ministerstvo obrany a tradiční státní zbrojní sektor schytává kritiku za neefektivitu a v minulých letech za korupční skandály, kvete nyní v zemi soukromé podnikání.
Od plnohodnotné invaze v únoru 2022 získala Prytulova nadace 135 milionů dolarů, za které nakoupila více než 7 000 dronů, 1 200 vozidel, přes 17 000 komunikačních zařízení a mnoho dalšího. Dobrovolníci společnosti Prytula totiž hrají klíčovou zprostředkovatelskou roli při získávání vojenských komponentů. Dokáží to udělat rychleji než státní byrokracie.
Nikdo ale nepočítá s tím, že by Ukrajina zbrojila na vlastní pěst. Kyjev se nemůže ani zdaleka vyrovnat obrovským vojenským výdajům Ruska. Očekává se, že v roce 2023 vynaloží na obranu 24 miliard eur, zatímco Rusko pravděpodobně utratí hodně přes 80 miliard eur. Zahraniční pomoc se tak vždy ukáže jako zásadní pro udržení Ukrajiny v boji.
Autorka: hedr, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]