Amsterdam – Arthur Brand za svůj život našel už několik ztracených uměleckých děl. Poslední úlovek se mu podařil začátkem tohoto týdne, kdy se mu do rukou dostal ukradený Van Goghův obraz. Po třech letech je tak ztracené dílo na bezpečném místě, píše list The Guardian.
Raný obraz Vincenta Van Gogha, Jarní zahrada v Nuenenu, zmizel z nizozemského muzea před třemi lety. “Od té doby si zločinci přehazovali dílo za 3 až 6 milionů euro jako horký brambor,” řekl pro The Guardian Arthur Brand. Ten se zaměřuje na hledání ztraceného umění. Právě díky němu je obraz zpět v rukou expertů na umění.
„Věděli jsme, že obraz bude v kriminálním světě putovat z jedné ruky do druhé, ale nikdo se ho nebude chtít ‚ani dotknout’, protože by mu se to nevyplatilo. Ten obraz znamenal jen problémy, takže byl trochu prokletý,“ uvedl Brand přezdívaný v uměleckých kruzích „Indiana Jones“.
V pondělní večer se Brandovi před jeho bytem objevil neznámý host s pomačkanou, modrou, Ikea taškou. Hledač umění „zásilku“ převzal a rychle s ní vyběhl po schodech. Brandův kolega točil, jak hledač umění opatrně vybaloval obraz z dlouhé bublinkové fólie. Jeho zadní stranu pak porovnal s fotkou, kterou obdržel jako důkaz, že dílo stále existuje. „To je on. Vincent Van Gogh je zpět, to je ale den,“ zaradoval se Brand, když držel umělecké dílo v ruce.
Začátkem tohoto týdne tak skončilo pátraní trvající tři a půl roku. Zloděj odcizil obraz v brzkých ranních hodinách 30. března 2020 z malého muzea Singera Larena v Nizozemsku. Tomu malbu propůjčilo Groningerské muzeum. To bylo tenkrát zavřené kvůli protipandemickým opatřením. Zpráva o krádeži se tehdy šířila po celém světě.
Nils M, jak zlodějovi nizozemská média přezdívají, si za svůj čin vysloužil trest odnětí svobody. Stejně tomu tak bylo i u Petera Roye K, zločince, který měl údajně zařídit, že obraz nebude k nalezení. Podle žalobců byla jeho motivací snaha vyjednat si nižší trest.
„Policii se naštěstí podařilo zatknout všechny zúčastněné. Zloděj dostal osm let a pokutu ve výši 8,7 milionů eur. Zprostředkovatele dopadli, kupce chytili, všichni byli ve vězení, ale obraz stále nebyl,“ sdělil Brand. Ten se už v minulosti proslavil nalezením bronzové sochy „Hitlerových koní“, obrazu od Picassa nebo prstenu, který kdysi patřil Oscaru Wildeovi.
V případě Jarní zahrady si lovec ztraceného umění – se souhlasem policie – dopředu domluvil předání jednoho z nejhledanějších obrazů světa. Podle Branda je takto slavný obraz pro jeho dočasné majitele spíše noční můrou.
„Nakonec mě kontaktoval někdo, kdo řekl: ‚Mohl bych odevzdat Van Gogha, ale nechci se dostat do problémů.‘ Musel jsem si proto získat jeho důvěru. Jakmile se mi to podařilo, rozhodl se mi obraz doručit domů,“ popsal Brand. Muž, který mu nakonec dílo předal, neměl se samotnou krádeží nic společného.
Na rohu ulice v baru pak čekal Andreas Blühm, ředitel muzea z Groningeru, kterému slavné dílo patří. Blühm si hned oveřil, zda je obraz pravý a podle jeho slov se mu ulevilo.
„Byl jsem šťastný. Ten okamžik jsem si představoval mnohokrát. Byly dokonce chvíle, kdy jsme si mysleli, že se to blíží, ale nebylo tomu tak. Zažili jsme mnoho zklamání,“ popsal tehdejší frustraci pro The Guardian Blühm. „Časem jsem si řekl. Uvěřím tomu, jen když to uvidím,“ sdílel své nadšení Blühm.
Podle něj většina zločinců vidí v obrazech prostředek, díky kterému dosáhnou svého: „Mluvíme o krádežích umění, ale většinou jde o únosy, protože si ta díla ve skutečnosti nikdy nechtějí nechat. Zlověstní sběratelé, kteří by umění ukládali do skladu nebo do sklepa, neexistují. Zkrátka proto, že chcete ty věci ukazovat. Zloději chtějí především peníze z pojištění nebo nižší trest u soudu.“
Protože byl obraz uskladněný v nevhodných podmínkách, přibylo na něm několik viditelných škrábanců. Dílo nyní projde odbornou analýzou a následnou restaurací ve Van Goghově muzeu v Amsterdamu. Vedoucí výzkumník Teio Meedendorp se prý nemůže dočkat, až malbu uvidí. „Jde o jeden z jeho prvních obrazů, krásný pohled na zahrady za farou. Van Gogh ho namaloval v roce 1884, když se na dva měsíce vrátil domů ke svým rodičům do Brabantska,“ vysvětlit Meedendorp.
Autorka: Barbora Kučerová, Foto: Phong Thanh
Přečetli jste si víkendovou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]