Kyjev – Teploty klesají a mnoho lidí po celé Ukrajině se proto pečlivě chystá na příchod zimy. Už od konce léta roste poptávka po generátorech, přenosných nabíječkách nebo dříví, popsala agentura AP.
Kromě nízkých teplot se Ukrajinci obávají i toho, že Rusko opět zasáhne energetickou infrastrukturu, a oni tak budou muset čelit výpadkům elektřiny a vody jako minulý rok.
Na skromném dvorku zničeného domu ve vesnici Moščun štípe třináctiletý chlapec dříví. Společně se svou matkou, Tetianou Jaremou, se připravují na letošní zimu. Jarema si totiž moc dobře pamatuje loňské ruské údery na energetickou infrastrukturu a následné výpadky.
Letos proto nechce nic podcenit. „Byly to temné dny. Chtěla jsem si sbalit věci a odjet do zahraničí,“ řekla osmačtyřicetiletá Jarema, která tvrdí, že nakonec zůstala kvůli naléhání svého syna. Pro její rodinu – stejně jako pro miliony dalších Ukrajinců – je zima obzvlášť náročným obdobím.
Čtěte také: Mikuláš místo Dědy Mráze, prosinec místo ledna. Jak a proč mění Ukrajina Vánoce?
Matka se synem momentálně bydlí v přívěsu na dvorku, protože jejich dům Rusové zničili v prvních dnech války. V podobné situaci se teď nachází spousta Ukrajinců. „Mám pocit, že až se ochladí, začnou zase bombardovat,“ vyjádřila žena obavy, které s ní sdílí i mnoho dalších lidí po celé zemi.
Z tohoto důvodu se koncem léta zvýšila poptávka po věcech, které Ukrajincům pomohou přečkat zimu. Například zájem o generátory se zvedl o 80 procent v porovnání s loňským rokem, vzrostla i poptávka po přenosných nabíjecích stanicích. Lidé, kteří si to mohli dovolit, investovali také do solárních panelů. Jiní nakupovali svíčky, baterie, svítilny a přenosné lucerny. Zájem byl i o cenově zvýhodněné kompaktní plynové kanystry.
Podle ukrajinského státního provozovatele rozvodné sítě Ukrenergo byla loňská zima z pohledu energetiky nejnáročnější, protože Rusové vypálili na elektrárny více než 1 200 raket a dronů. Údery zasáhly téměř polovinu ukrajinské energetické kapacity.
Lidé tak museli vydržet hodiny bez elektřiny a vody v nejchladnějších měsících roku, což ukrajinští představitelé označili za „energetický teror“. Miliony Ukrajinců se musely naučit pracovat, žít a pokrýt své základní potřeby, aniž by se spoléhaly na elektřinu. Lidé během výpadků přežívali třeba na potravinových konzervách.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal nedávno oznámil, že Spojené státy vyčlenily 522 milionů dolarů na energetické vybavení a ochranu ukrajinské infrastruktury. „Stojíme na prahu náročné zimy. Díky pomoci našich spojenců jsme úspěšně přečkali poslední, nejnáročnější zimní období v naší historii,“ řekl Šmyhal.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se zavázal podstatně posílit systémy protivzdušné obrany, které již prokázaly větší účinnost než v předchozím roce. „Každý se musí podílet na obranném úsilí, aby ruská agrese tuto zimu nezastavila Ukrajinu. Stejně jako na bojišti musíme být ve všech oblastech odolní a silní,“ vyzval Zelenskyj Ukrajince ve svém nedávném projevu k národu.
Autorka: Baku, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]