Zpráva Stanfordské univerzity popisuje obavy vědecké komunity z tréninku umělé inteligence. Ten by podle některých vědců mohl způsobit revoluční společenské změny, píše Al Jazeera.
Výzkum zveřejněný v každoroční zprávě 2023 AI Index Report Stanfordského institutu pro výzkum umělé inteligence odhaluje postoje a obavy vědců související s pokrokem v tréninku a využití umělé inteligence.
„Tyto systémy vykazují takové schopnosti při odpovídání na otázky, generování textu, obrázků a kódu, které by byly nepředstavitelné před deseti lety. A přitom překonávají spoustu jiných dosud využívaných technologií,“ píše se ve zprávě. Tyto výdobytky by neměly být vzaty na lehkou váhu.
Čtěte také: Politická krize Macrona dohání i v zahraničí. Bude schopen dál vést Francii?
„Zároveň jsou však náchylné k halucinacím, předsudkům a dají se obelstít tak, aby napomáhaly trestné činnosti ,“ dodávají autoři.
Právě nekalých úmyslů při využití technologie se autoři studie obávají především. Svět v posledních měsících obletěly neuvěřitelné uměle vytvořené obrázky a videa. Třeba ty vyobrazující například ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vzdávajícího se ruským vojákům, či násilné zatčení Donalda Trumpa americkou policií.
36 procent vědců dotázaných Stanfordskými výzkumníky v průzkumu sdělilo, že rozhodnutí způsobená umělou inteligencí by mohla vést ke katastrofě na „nukleární úrovni“, tedy srovnatelné s výbuchem jaderné bomby, přičemž 73 procent vědců se domnívá, že by její rozhodnutí mohla vést k „revolučním společenským změnám“.
Svůj názor k tématu vyjádřil pro magazín Time i Eliezer Yudkowsky, jeden z průkopníků tréninku umělé inteligence ze začátku 21. století: „Nejpravděpodobnější důsledek budování kapacit superlidsky chytré umělé inteligence je, že všichni na zemi zahynou. To není pouze potenciální možnost, ale zjevná věc, která se stane.“
Autor: fiš
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]