New York – Záplavy, extrémní sucha, bouřky a nekontrolované požáry. Mezi lety 2016–2021 připravila tato přírodní neštěstí o domov 43,1 milionu dětí z celkem 44 zemí. Vyplývá to z dat Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF), informuje agentura AFP.
Ve většině případů vedly k vysídlení dětí záplavy a bouře (95 %), na vině ovšem byly také extrémní sucha nebo přírodní požáry.
„Přeneseně to znamená vysídlení zhruba 20 000 dětí denně,“ tvrdí spoluautorka zprávy UNICEF Laura Healy. Data ovšem reflektují pouze počet vysídlení, ne množství zasažených dětí. Mnoho z nich se totiž musí stěhovat z místa na místo opakovaně. „Je to jen špička ledovce. Skutečnost je taková, že vzhledem k dopadům klimatické změny a neúplnému mapování vysídlení je počet dětí, jež přichází o své domovy, mnohem vyšší,“ doplňuje Healy.
Čtěte také: Čína začíná být netrpělivá. Připravujeme se na nejhorší a doufáme, že se to nestane, říká Tingting Liu
Mezi nejvíce zasažené oblasti patří Čína, Indie a Filipíny, které mají velké počty obyvatel a nedostatečná preventivní opatření. V ohrožení jsou i africké nebo ostrovní státy. Například v karibské Dominice ztratilo domov až 76 % dětí, na ostrovech Kuba a Svatý Martin to bylo přes 30 % z nich.
Kromě ztráty domova se děti musí vypořádat s dalšími traumaty, jako je odloučení od rodiny. „Zničující je jak samotný strach, tak obavy ohledně budoucnosti. Ptají se, jestli se vrátí domů a do školy, nebo zda se budou muset znovu stěhovat,“ vysvětluje ředitelka UNICEF Catherine Russell.
Zpráva organizace UNICEF varuje, že navzdory dostupným nástrojům je pomoc v ohrožených regionech velmi pomalá. Proto požaduje, aby se otázkou vysídlených dětí zabýval klimatický summit COP28, jenž se bude konat na konci roku v Dubaji.
Autorka: anče, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]