Brusel – Evropský parlament těsně schválil zákon o obnově přírody. Pro hlasovalo 336 poslanců, proti 300 a 13 se zdrželo. Po zemích Evropské unie bude zákon vyžadovat, aby do roku 2030 zavedly opatření na obnovu přírody na pětině svého území a do roku 2050 pak na všech znehodnocených ekosystémech. Informuje o tom zpravodajský web Aljazeera.
Výsledek hlasování přišel po měsících politické kampaně, která odhalila hluboké rozpory mezi zeměmi EU a zákonodárci. Někteří lídři unijních států také zdůrazňovali, že Evropa podle jejich názoru prosazuje až příliš mnoho enviromentálních zákonů. Evropská lidová strana (EPP), nejsilnější skupina v Evropském parlamentu, vedla kampaň proti navrhovanému zákonu s odůvodněním, že by poškodil zemědělce a ohrozil potravinovou bezpečnost. Jiní zákonodárci a vědci tvrzení EPP odmítli a obvinili ji z dezinformací.
Čtěte také: PULS | Nekonečná okupace. Spekuluje se o třetí intifádě, říká Kalhousová
O konečné podobě textu budou zákonodárci a členské země ještě jednat, přičemž cílem je dosáhnout dohody před volbami do Evropského parlamentu v roce 2024. Hlavním cílem zákona je zvrátit úbytek přirozených prostředí. Europoslanec Mohammed Chachim se vyjádřil, že „obnova přírody přináší zemědělcům řadu výhod, například oživení půdy, podporu opylovačů a ochranu před zhoršujícími se dopady změny klimatu.“
Brusel již přijal desítky zákonů o snižování emisí CO2, aby naplnil celkový ekologický program EU, včetně cíle dosáhnout do roku 2050 nulových emisí skleníkových plynů.
Autor: adne
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]