Washington/Peking – Spojené státy zavedou vízová omezení pro čínské úředníky podezřelé z násilné asimilace tibetských dětí ve školách, píše server Deutsche Welle.
V úterý americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že zavede nová vízová omezení. Ta se budou vztahovat na současné i bývalé čínské úředníky odpovědné za provádění vzdělávací politiky v Tibetu.
Čtěte také: „Přežila jsem čínský gulag.“ Příběh Ujgurky, které se podařilo vrátit na Západ
Navzdory obnovení diplomatického dialogu mezi oběma zeměmi označil americký ministr zahraničí Antony Blinken politiku Číny v Tibetu za nátlakovou. Podle jeho slov Peking „usiluje o likvidaci odlišných jazykových, kulturních a náboženských tradic Tibetu u mladších generací Tibeťanů“. Děti jsou zde nuceny absolvovat „povinnou školní docházku“ v mandarínské čínštině, aniž by se podstatně učily tibetský jazyk, historii nebo kulturu.
„Naléhavě vyzýváme úřady ČLR, aby ukončily nucení tibetských dětí chodit do státních internátních škol a zastavily represivní asimilační politiku,“ uvedl Blinken v prohlášení.
Blinken citoval zprávu OSN, která odhalila, že do internátních škol byl poslán – často násilím – přibližně 1 milion tibetských dětí.
Čína na obvinění USA reagovala rozhořčeně a označila je za „pomluvy, které vážně podkopávají vztahy mezi Čínou a USA“.
„Internátní školy v Číně jsou běžnou mezinárodní praxí a jsou zřizovány podle potřeb místních studentů,“ uvedl Liou Peng-jü, mluvčí čínského velvyslanectví ve Washingtonu.
USA již několikrát Čínu vyzvaly k porušování lidských práv v Sin-ťiangu a Tibetu. V prosinci uvalily sankce na dva vysoce postavené čínské úředníky, Wu Yingjieho a Zhang Hongba, kvůli rozsáhlému porušování lidských práv v Tibetu. Čína však všechna obvinění odmítla s tím, že chrání práva všech etnických menšin.
Autorka: hedr, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]