Kyjev – Spojené státy na Ukrajinu dodaly přes milion nábojů, které pocházely z Íránu. Armáda USA je zabavila loni v prosinci, píše sever BBC.
Americké Centrální velitelství (Centcom), které dohlíží na operace na Blízkém východě, Střední Asii a části jižní Asie, informovalo, že munice byla zabavena v prosinci loňského roku na lodi směřující do Jemenu. Loď byla bez státní příslušnosti.
Jedná se o náboje ráže 7,2mm používané v puškách a lehkých kulometech sovětské éry. Jednalo se o “akt civilní konfiskace”, kdy může být majetek zabaven, pokud je majitel podezřelý z účasti na trestné činnosti.
Čtěte také: Pozdravy z Pchjongjangu. Má se Ukrajina bát severokorejských raket?
V tomto případě byl nárok vznesen proti Íránským revolučním gardám. To je íránská ozbrojená složka, která má chránit tamní vládu.
V probíhající občanské válce v Jemenu podporuje Írán povstaleckou skupinu Hútíů a snaží se jí dodávat zbraně, přestože to zakazuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN z roku 2015.
Povstalci z tohoto hnutí obsadili v roce 2014 hlavní město Jemenu San’á a svrhli vládu. Tu ale nadále uznává mezinárodní společenství. Má také podporu koalice zemí z tohoto regionu v čele se Saúdskou Arábií. Na její straně jsou také USA a Velká Británie.
Na 1,1 milionu nábojů je na první pohled vysoké číslo. Je to ale jen malý zlomek z celkového počtu milionů kusů různé munice, kterou Západ dodal na Ukrajinu.
Mezi západními spojenci ale v posledních měsících vzrůstají obavy z nedostatku potřebných zbraní a munice. V pondělí nejvýše postavený vojenských činitel NATO admirál Rob Bauer dokonce prohlásil, že „už je vidět na dno pytle“. Doplnil také, že již na počátku ruské invaze byly zásoby zemí NATO poloprázdné, ne-li prázdné. Podle něj by se měla výroba podstatně zvýšit.
Autor: domlav, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]