Brusel – Západním státům dochází zásoby munice určené pro Ukrajinu. Omezení dodávek vojenského materiálu by mohlo zpomalit postup proti ruským okupačním vojskům. S blížícími se volbami v některých zemích NATO také sílí hlasy volající po zastavení pomoci, informuje BBC.
Představitelé NATO a Velké Británie oznámili, že se muniční sklady západních států pomalu vyprazdňují. To může značně ovlivnit budoucí dodávky vojenského materiálu Ukrajině. Nejvýše postavený vojenských činitel NATO admirál Rob Bauer popsal situaci přirovnáním, že „už je vidět na dno pytle“.
Podle něj by západní vlády a zbrojařské firmy měly společným úsilím zvýšit produkci, aby pomoc Ukrajině neklesla. Kyjev každý den vypálí tisíce nábojů a většina z nich pochází ze zásob členských států Severoatlantické aliance. Bauer také upozornil, že armádní sklady některých aliančních států byly poloprázdné ještě před začátkem invaze.
Britský ministr obrany James Heappey vyzval členské státy aliance, které nedávají minimálně 2 % HDP na obranu, aby tak učinily. „Kdy jindy zvýšit výdaje na obranu, než když v Evropě zuří válka,“ řekl ministr BBC.
Čtěte také: Zelenskyj ve váhajícím Washingtonu: Bez další pomoci prohrajeme válku!
Hovořil také o nutnosti dál vojensky podporovat Ukrajinu. „Nemůžeme přestat jen kvůli tomu, že se naše zásoby tenčí,“ dodal. Členské státy NATO musí oživit svůj obranný průmysl a uspokojit poptávku, jak doma, tak na Ukrajině.
Pochyby o pomoci
V USA i některých státech Evropy se objevují názory, že by se Ukrajina měla přestat vojensky podporovat. Tato tendence se objevovala třeba ve volební kampani na Slovensku, kde vítěz voleb Robert Fico opakovaně tvrdil, že pod jeho vedením Slovensko na Ukrajinu „nepošle ani jeden náboj“.
Obdobně mluví i představitelé polské vládní strany Právo a Spravedlnost (PiS). Polský premiér Mateusz Morawiecki prohlásil, že Polsko přestane dodávat zbraně Kyjevu a začne modernizovat a budovat vlastní armádu. Mluvčí polské vlády však dodal, že Varšava bude ctít platné kontrakty. Země se chystá k volbám už příští víkend.
Čtěte také: Kazetová munice na Ukrajině čeří vody zamrzajícího konfliktu. Jak moc ohrožuje civilisty?
Ve Spojených státech brzdí další pomoc Ukrajině část Republikánské strany, konkrétně radikální křídlo kolem kongresmana Matta Gaetze a kongresmanky Marjorie Taylor Green. V posledním hlasování o podobě dalšího financování vlády si prosadili podmínku, že další pomoc Ukrajině, o kterou žádal americký prezident Joe Biden, bude v rozpočtu opomenuta. Biden však trvá na tom, aby Kongres další pomoc co nejrychleji schválil.
Spojené státy od začátku války poslaly na Ukrajinu přes 2 miliony kusů dělostřelecké munice. Velká Británie za stejný časový úsek dodala více než 300 tisíc kusů. Do konce roku plánuje britské ministerstvo obrany poslat další desítky tisíc.
Autor: Kuba, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.