Melbourne — Dopis adresovaný britskému králi v předvečer jeho korunovace usiluje o omluvu za kolonizaci a uznání „genocidy“ na domorodém obyvatelstvu. Stojí za ním 12 různých lidskoprávních skupin z bývalých britských kolonií, informuje web Al-Jazeera.
Uznání bezohledného dopadu a odkazu genocidy vůči domorodým a zotročeným národům Antiguy, Barbudy, Aotearoy [Nového Zélandu], Austrálie, Baham, Belize, Kanady, Grenady, Jamajky, Papui nové Guinei, Svatého Krištofa a Nevis, Svaté Lucie, Svatého Vincenca a Grenadiny. Takové jsou požadavky celosvětového sdružení domorodého obyvatelstva vůči britské koruně.
Čtěte také: Necháme Ukrajinu kousnout z našeho koláče? Spor o obilí je první náznakem její trnité cesty do EU
Dopis zahrnuje také další klíčové požadavky včetně formální omluvy, repatriace kulturních artefaktů a finančních náhrad. Dále vyzývá krále k pomoci domorodým komunitám s vypořádáním se se staletími „rasismu, útlaku a otroctví“.
Britské impérium dosáhlo svého koloniálního rozmachu okolo roku 1922, kdy vládlo více než 450 milionům lidí po celém světě.
Podle signatářů vedl kolonialismus k nastolení nespravedlivého řádu, který upřednostnil přistěhovalce z Evropy před místním obyvatelstvem, působící mu tak dosud nevyléčené trauma.
Vedle uznání genocidy je ožehavý zejména požadavek o navrácení tradičních artefaktů. Podle studie Australské univerzity a Britského muzea je ve Velké Británii 38 400 kusů ukořistěných domorodých předmětů, a to pouze z Austrálie.
Britský král v souvislosti s dopisem již přijal kanadskou delegaci zástupců domorodých komunit v Buckinghamském paláci – jen pár hodin před vlastní korunovací. Podle kanadské stanice CTV News spolu obě strany hovořily o výše zmíněných problémech. Generální guvernérka Kanady Mary Simon setkání prohlásila za přínosné a deklarovala královo odhodlání ke smíření s domorodým obyvatelstvem.
Autor: fiš
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]