Brusel – Evropská unie (EU) i navzdory drastickému omezení dovozu plynu z Ruska nakupuje zkapalněný plyn ruské výroby. Uvádí to server Euronews s odkazem na nový výzkum. Ten prokázal nárůst nákupů LNG z Ruska do EU oproti období před válkou dokonce o 40 procent.
Podle nových zjištění zveřejněných organizací Global Witness nakoupila EU od ledna do července letošního roku 21,6 milionů kubických metrů ruského LNG. Ve srovnání se stejným obdobím v roce 2022 je nárůst jen malý, dovoz tehdy činil 21,3 milionů kubických metrů LNG. V porovnání s rokem 2021 jde ale o 39,5% nárůst.
Čtěte také: Prezidentem Zimbabwe bude opět Krokodýl. Volby doprovázelo falšování, ale také smažené kuře
Mezi pěti hlavními kupujícími ruského zkapalněného plynu jsou tři členské státy Evropské unie. Jde o Španělsko, Belgii a Francii. Tyto tři země se jako pobřežní státy staly destinacemi pro přepravce LNG, kteří potřebují vyložit své zásoby na sofistikovaných terminálech, kde se ochlazená kapalina přemění zpět na plynnou formu, a následně se posílá do elektráren.
Podle Isaaca Leviho, hlavního analytika Centra pro výzkum energie a čistého vzduchu (CREA) jsou pobřežní země primárním bodem vykládek pro přepravce LNG, ale koneční spotřebitelé mohou ležet i jinde v Evropě. “Když se v těchto zemích vyloží náklad LNG, nemusí to nutně znamenat, že tam molekuly plynu zůstanou. Namísto toho existuje možnost reexportu ruského LNG do jiných destinací EU,” dodal.
Poté, co Rusko napadlo Ukrajinu, Evropská unie zakázala dovoz ruského uhlí a ropy z ropovodů. To stejné se týkalo i plynu dodávaném potrubím. Tyto dodávky se sice dramaticky snížily, nádrže ruského LNG jsou v evropských přístavech ale vřele vítány. Nakupování LNG má přitom stejný dopad jako nákup ruské ropy – obojí Rusku financuje válku na Ukrajině. Evropská komise se zatím k tomuto problému nevyjádřila.
Autor: mik
Foto: Shutterstock/Aerial-motion
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.