Paňdžáb – Několik stovek vesnic a tisíce akrů půdy zaplavila podle webu Al Jazeera řeka Sutlej, která se v neděli vylila z břehů. Během hromadné evakuace muselo provincii Paňdžáb opustit asi 100 000 lidí.
Záchranné čluny jezdily v posledních několika dnech od vesnice k vesnici a sbíraly lidi, kteří byli nuceni čekat na střechách svých domů, zatímco kolem nich stoupala hladina. Jiní tlačili motorky mělčími vodami nebo drželi své věci nad hlavou, dokud nenašli suchou zem. Muhammad Aslam, pákistánský hlavní meteorolog zabývající se záplavami, uvedl, že hladina řeky byla nejvyšší za posledních 35 let.
Čtěte také: Kde byl a co vlastně dělal Prigožin v době mezi pokusem o puč a smrtí?
Indie letos zažila silné monzunové deště. Od července při nich zahynulo více než 150 lidí. Sousední Pákistán proto s příchodem silných dešťů také počítal. „Bedlivě jsme indický monzun monitorovali a předvídali podle něj. Proto měly Paňdžáb a pákistánské úřady dostatek času na evakuaci a naplánování nouzové reakce,“ řekl Ali Tauqeer Sheikh, odborník na klima sídlící v Islámábádu.
Letní monzuny přináší každý rok jižní Asii 70 až 80 procent ročních srážek. Jsou životně důležité pro živobytí milionů zemědělců a pro zajištění potravin v regionu s přibližně dvěma miliardami lidí. Odvrácenou stranou jsou však sesuvy půdy a záplavy, které sebou monzuny přináší. Jen loňské záplavy v Pákistánu postihly 33 milionů lidí a způsobily škody za 30 miliard dolarů.
Autor: mik
Foto: Twitter/United Sikhs
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.