Lima – Za posledních 60 let přišlo Peru o více než polovinu své ledovcové pokrývky. V důsledku klimatické změny jen v letech 2016 až 2020 zaniklo 175 ledovců, uvedli ve středu peruánští vědci. Informaci přinesly agentury AP a Reuters.
„Za posledních 58 let zmizelo 56,22 procent ledovcové plochy, která byla zaznamenána v roce 1962,“ řekla Maryam Mejía z Národního institutu pro výzkum horských ledovců a ekosystémů.
Tání ledovců je zapříčiněno zvyšující se průměrnou teplotou. Na Peru zbývá 1050 kilometrů čtverečních ledovcové plochy. Mejía poznamenala, že z některých pohoří ledovce zmizely již úplně. Například v pohoří Chila se ztratila pokrývka z 99 procent ve srovnání s prvním měřením z roku 1962. Chila je přitom zásadní pro tok Amazonky, nejdelší řeky světa. Právě z tohoto pohoří totiž stékají první prameny, které řeku napájí.
Čtěte také: „Emise za oteplování nemůžou.“ Jak fosilní průmysl v tandemu s médii manipuluje s fakty o klimatu
Ústup ledovců zároveň mění celý horský ekosystém. Za poslední čtyři roky vznikly, anebo stále vznikají, nové laguny. Celkem jich přibylo 164. „Tyto laguny by mohly v budoucnu sloužit jako vodní nádrže, ale vzhledem k tomu, že se nachází ve vysokých nadmořských výškách u nich hrozí riziko přetečení a záplav,“ řekl Jesus Gomez, ředitel výzkumu ledovců na Ministerstvu životního prostředí.
„Ačkoliv nemůžeme zabránit tomu, aby se ledovce vytrácely, můžeme snížit rychlost, kterou o ně přicházíme,“ sdělila Albina Ruiz, ministryně životního prostředí. Ruiz také vyzvala k menšímu znečišťování životního prostředí, většímu množství zeleně a „uznání toho, že hory nám poskytují život.“ Téměř 20 milionů obyvatel Peru totiž přímo či nepřímo využívá vodu stékající z ledovců.
Peru je domovem pro více než polovinu takzvaných tropických ledovců, tedy těch které leží v pohoří rovníkových oblastí. Kromě jihoamerických zemí se nacházejí také ve střední Africe a Indonésii.
Autorka: ač, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]