Suvajda – Série protestů a stávek v oblastech jižní Sýrie ovládaných vládou pokračuje už druhý týden. Na demonstracích dokonce zaznívá „Ať žije Sýrie, pryč s Bašárem Asadem!”. Vláda se k protestům nevyjadřuje, napsal britský deník Guardian.
Ve městě Suvajda poblíž hranic s Jordánskem se tento týden shromáždili demonstranti a zablokovali hlavní silnice. Stejnojmenná provincie zůstala vládní kontrolou i po revoluci v roce 2011. Jedná se také o domov většiny syrské etnické menšiny Drúzů.
Původně protesty vypukly kvůli nespokojenosti s ekonomickým stavem země, korupcí, vysokými cenami paliv a špatným řízením státu. Požadavky obyvatel se ale rychle změnily, nyní lidé požadují odstoupení prezidenta Bašára Asada. V Suvajdě demonstranti volali po propuštění tisíců občanů, kteří byli za posledních 12 let násilně odvedeni syrskou bezpečnostní službou.
Čtěte také: „Středověk nadlouho.“ Afghánistán dva roky po odchodu Američanů a nástupu Tálibánu
„Suvajda takové protesty ještě nezažila. Lidé nevolají po reformách, tento režim totiž nedokáže zajistit nic, co potřebujeme“, tvrdí exilový šéf webu Suwayda24 Rajan Marouf. „Protesty probouzí syrské obyvatele, požadavek je jasný,“ myslí si.
Demonstrace ve většinových drúzských oblastech, které se těší podpoře místních duchovních a dalších skupin v oblasti, jako jsou beduíni, představují další ránu Asadovu režimu, který se dlouhodobě ohání ochranou menšin v zemi.
Syrská libra v létě klesla na nejnižší úroveň v historii na 15 000 liber za jeden americký dolar. OSN v červnu uvedla, že syrský 12letý konflikt dovedl 90 % místní populace za hranici chudoby. Navzdory snaze Asada o navrácení do Ligy arabských států a navázání mezinárodních vztahů hospodářská krize v zemi přetrvává.
Autor: domlav, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]