Berlín – Nálady v německé společnosti se podle posledního průzkumu značně proměňují. Země a její občané dříve byli otevřenou společností, která vítala migranty ze všech koutů světa. Nyní se však ukazuje, že většina Němců by uvítala přísnější přístup při přijímání nových migrantů. Zároveň roste i podpora pro krajně pravicovou stranu AfD, která se prezentuje právě silnými názory proti uprchlíkům. Informovala o tom DW.
Nový výzkum ukázal, že občany Německa nejvíce znepokojuje téma migrace a stav ekonomiky. Neschopnost současné vlády řešit nejpalčivější problémy německé společnosti se odvíjejí v podpoře vlády. Ta už několik měsíců klesá. Na druhé straně roste podpora krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD).
Střední Evropa čelí nové vlně imigrantů. Počty žadatelů o azyl dosahují v Německu vysokých čísel. Jen v období od ledna do srpna letošního roku zažádalo o povolení k pobytu přes 200 tisíc osob. Tedy jen o několik tisíc méně než za celý rok 2022. Od začátku ruské agrese na Ukrajině do Německa přišlo více jak milion lidí.
Velké množství příchozích se projevuje na schopnosti německé vlády zajistit těmto lidem bydlení, práci, či základní sociální potřeby.
Čtěte také: Daniel Prokop: Exit pollům odzvonilo, voliči SMERu jim nedůvěřují
Většina německých politiků se shoduje, že je potřeba problém řešit. V minulém týdnu německá ministryně vnitra Nancy Faeser oznámila obnovení částečné kontroly na hranicích s Českem a Polskem.
Poslední průzkum ukázal, že pouze třetina Němců hodnotí pozitivně dopad migrace na jejich zemi. Více jak 60 % respondentů naopak chce zpřísnit pravidla pro vstup do země a přijímat méně uprchlíků. Téměř třetina je pro ponechání současného stavu a jen 5 % Němců je pro přijetí většího počtu cizinců.
Většina Němců zpochybňuje roli Evropské unie při řešení migrační krize. Více než 60 % z nich si myslí, že nějaké společné evropské řešení je nereálné.
Autor: Kuba, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]