Jeruzalém – Video, na kterém ultraortodoxní Židé plivou na zem vedle procesí zahraničních křesťanských věřících nesoucích dřevěný kříž v Jeruzalémě, vyvolalo ve Svaté zemi silné pobouření a odsouzení. Píše deník The Guardian.
Video s pliváním ortodoxních Židů na procházející procesí křesťanů vyvolalo odsouzení ze strany vlády i vysoce postavených osobností. Zastrašující chování vedle procesí věřících odsoudil i izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
קבוצה של צליינים יוצאת עם הצלב לרחוב שער האריות ונתקלת בקבוצה של מתפללים יהודים עם 4 המינים ואז מתחילות היריקות. ספרתי לפחות 7 בכמה שניות. pic.twitter.com/YjqaknATLw
— نير حسون Nir Hasson ניר חסון (@nirhasson) October 2, 2023
Od konce loňského roku, kdy se k moci dostala nejkonzervativnější izraelská vláda v historii, se mezi náboženskými představiteli stupňují obavy z rostoucího obtěžování křesťanské komunity v regionu.
Čtěte také: Směřuje Izrael k autoritářství? Bibi se spojil s ultranacionalisty a náboženskými fanatiky
Podle mnohých vláda se svými silnými ultranacionalistickými členy, jako je ministr financí Bezalel Smotrich a ministr národní bezpečnosti Itamar Ben-Gvir, povzbudila židovské extremisty a vytvořila pocit beztrestnosti.
„S pravicovým náboženským nacionalismem se stalo to, že kolem ‚antikřesťanství‘ vyrostla židovská identita,“ říká Yisca Harani, odbornice na křesťanství a zakladatelka izraelské horké linky pro protikřesťanské útoky. „I když to vláda nepodporuje, naznačuje, že žádné sankce nebudou“.
Rozhořčení ještě podpořil Elisha Yered, ultranacionalista a bývalý poradce zákonodárce Netanjahuovy vládní koalice, který plivající obhajoval a plivání na křesťanské duchovní a kostely označil za „starobylý židovský zvyk“.
„Možná jsme pod vlivem západní kultury poněkud zapomněli, co je to křesťanství,“ napsal na X, dříve známém jako Twitter. „Myslím, že miliony Židů, kteří trpěli ve vyhnanství kvůli křížovým výpravám … na to nikdy nezapomenou.“
Yered je podezřelý z účasti na vraždě devatenáctiletého Palestince a zůstává v domácím vězení.
Izrael se u svého vzniku zavázal k dodržování principu svobody vyznání na svém území. V Jeruzalémě dnes žije zhruba 15 000 křesťanů, z nichž většina jsou Palestinci, kteří se považují za obyvatele okupované země.
Autorka: hedr, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]