New York – Kouř z požárů v Kanadě se stáhl na jih a zahalil východní pobřeží Spojených států do oranžové barvy. Podle Reuters musely ve čtvrtek kvůli hustému oparu zrušit školy venkovní aktivity, zpomalila se letecká doprava a úřady vyzvaly miliony Američanů, aby zůstaly doma.
Americká Národní meteorologická agentura vydala varování o kvalitě ovzduší prakticky pro celé pobřeží Atlantiku. Zdravotníci upozornili obyvatele na to, že pobyt venku může způsobit dýchací potíže kvůli vysokým hladinám jemných částic v atmosféře. Podle BBC by měly takto pro zdraví nebezpečné podmínky přetrvat až do víkendu.
Čtěte také: Kachovka Evropě otevírá oči: Jaderná bomba není jediný důvod k obavám
Agentura Environment Canada doporučila, aby každý, kdo se pohybuje venku, nosil ochranu dýchacích cest, tedy respirátor. „Tyto jemné částice představují obecně největší riziko pro zdraví. Nicméně, respirátory nezabraňují vystavení plynům v kouři z lesních požárů,“ uvedla agentura v prohlášení.
Surreal scenes in the skies above #NYC today as #wildfire smoke smothers the city in hues of fiery orange. #NewYork #wildfires #AirQuality pic.twitter.com/qfk6vuKljf
— Inga Sarda-Sorensen (@isardasorensen) June 8, 2023
Kouř, který přikryl východní pobřeží USA, pochází z kanadského Quebecu, kde se rozhořelo okolo 150 požárů. Jedná se o historicky nejhorší sezónu požárů v Quebecu. Ty už za letošek v celé Kanadě spálily více než 3,8 milionu hektarů půdy. Předpokládá se, že většinu z více dvou tisíc požárů, které Kanada letos zažila, způsobili lidé.
Zejména v Quebecu, kde je velké množství suchých stromů, však v některých případech oheň zažehly údery blesku. Vysoké teploty a sucho tyto požáry ještě zhoršují. Za nimi však už stojí podle vědců klimatická změna. Svět se od začátku průmyslové éry oteplil asi o 1,2 °C a teploty budou dále stoupat, pokud vlády po celém světě výrazně nesníží emise.
Autor: mik
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem