Oxford – Vakcína proti malárii, kterou vyvinul tým odborníků na Oxfordské univerzitě, byla definitivně schválena pro použití v Ghaně. Stalo se tak na světě úplně poprvé. Informuje web Deutsche Welle.
Její vznik je jedním z několika pokusů zaměřených na léčbu této nemoci, která každoročně zabíjí více než 600 tisíc lidí. Velkou většinu z nich tvoří v Africe děti. Pokus vytvořit vakcínu byl dlouho neúspěšný. Brzdily ho složitá struktura a životní cyklus parazita malárie. „Doufáme, že tento první zásadní krok umožní účinný boj proti malárii,“ uvedla Oxfordská univerzita ve svém prohlášení.
Čtěte také: Proruskou propagandu u nás nejvíc šíří naši vlastní politici, říká slovenský novinář
Oxfordská varianta séra byla schválena pro použití u dětí ve věku 5 až 36 měsíců. To je podle výzkumů věková skupina s nejvyšším rizikem úmrtí na tuto nebezpečnou nemoc. Profesor Adrian Hill, ředitel univerzitního Jennerova institutu, uvedl, že její dokončení zároveň znamená vyvrcholení třicetiletého výzkumu vakcíny proti malárii v Oxfordu.
„Poskytneme vysoce účinnou očkovací látku. Ta bude dodávána v přiměřeném rozsahu zemím, které to nyní nejvíce potřebují,“ řekl Hill. Oxfordská vakcína díky smlouvě se Serum Institute of India umožní posílat na africký kontinent až 200 milionů dávek ročně.
Autor: ogo
[other_banner_1]
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.