Priština – V telefonickém rozhovoru pro The Guardian obvinil kosovský premiér Albin Kurti z nestability na severu republiky „fašisty“ podporované Bělehradem. Premiér zároveň odmítl přesunout zvolené oblastní starosty do bezpečných koutů země – i přes naléhání amerických spojenců.
„Pondělí bylo velmi drsné, naštěstí bez ztrát na životech,“ okomentoval předseda vlády násilí páchané v Kosovskomitrovické oblasti. Nepokoje si vyžádaly desítky zraněných vojáků na straně stálé mise NATO v Kosovu (KFOR) a srbských demonstrantů – o těchto událostech již Voxpot informoval.
Na konferenci v Oslu avizoval generální tajemník NATO Jens Stoltenberg plány posílení aliančních jednotek v oblasti. Učiní tak kvůli ztrátám KFOR a počínající nestabilitě v regionu, informuje The Guardian. Rozhodnutím prezidenta Vučiće nadále setrvávají vojáci srbské armády v nejvyšší bojové pohotovosti.
Čtěte také: Krev a sex – to je hlavní, co média na válce hledají, říká ukrajinská aktivistka
Západní spojenci Kosova teror v severních oblastech neprodleně odsoudili. Zároveň však vystupují proti rozhodnutí Prištiny dosadit zvolené starosty do úřadů – kvůli srbskému bojkotu voleb se volební účast zastavila na 3,5 procentech. Ministr zahraničních věcí Spojených států Antony Blinken zůstal roztrpčený z použití síly k přístupu do administrativních budov. Kosovo tak učinilo „navzdory doporučením“ svého západního spojence.
Reakce na události v Kosovskomitrovické oblasti by mohly také mít za následek poškození úzkých vztahů Prištiny s Washingtonem. Jeffrey Hovenier, americký velvyslanec v Kosovu, již pro BBC oznámil úmysl své země zrušit účast Kosova na společném aliančním cvičení s NATO. Podle jejího někdejšího generálního tajemníka George Robertsona by kosovská vláda měla takové varovné kroky svého spojence vzít v potaz.
Autor: hope
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]