Washington – Oficiální zdroje americké vlády se přiklánějí k názoru, že za sabotáží ropovodu v minulém roce mohla stát skupina motivovaná pomocí Ukrajině, píše deník The New York Times.
Sabotáž ropovodu Nord Stream, klíčového nástroje pro dodávky ropy z Ruska do Evropy, zanechala v září minulého roku otazníky o možných vinících této exploze. Podle nově zveřejněné teorie z pera amerických tajných služeb je oprávněné se domnívat, že byl útok veden proukrajinskou skupinou s napojením na státní aparát, a to kvůli komplikovanosti provedení tak komplexního úkonu hluboko pod hladinou oceánu a jeho případnému motivu. Zároveň však popírají, že by na základě jejich informací mělo k činu dojít na rozkaz prezidenta Volodymyra Zelenského či jeho vojenských pobočníků.
Ukrajina již odpovědnost za útok popřela. „Ačkoliv rád sbírám různé konspirační teorie o (ukrajinské) vládě, musím říct: (Ukrajina) nemá nic společného s incidentem v Baltském moři a nemá žádné informace o proukrajinských sabotážních skupinách,“ uvedl na svém twitterovém účtu Michajlo Polojak, poradce ukrajinského prezidenta.
Teorie o podílu Kremlu vyšetřovatelé nepotvrdili zejména kvůli absenci motivu, který by Rusové měli pro znefunčnění jednoho z hlavních nástrojů své zahraniční politiky mít.
Američtí představitelé, kteří dosavadní závěry tajných služeb sdělili veřejnosti, uvedli, že se se vší pravděpodobností jednalo o občany ukrajinské národnosti, ruské či kombinace obou, přičemž vyloučili přítomnost občanů Velké Británie či USA.
Vyšetřování probíhá v kooperaci amerických a evropských tajných služeb. Někteří analytici se však obávají, jak mohou nová zjištění ovlivnit dynamiku vztahů mezi evropskými státy a vládou Ukrajiny. Pro německý kabinet, jehož podpora je pro Ukrajinu ve válce nezbytná, představoval Nord Stream klíčový energetický projekt. Podíl napadené země na výbuchu, třebaže nepřímý, by mohl ochladit již tak vlekoucí se dodávky zbraní, jakou jsou například německé tanky Leopard.
fiš
Zdroj Twitter