Lusaka – Zambie, která je využívaná jako tranzitní bod pro migranty směřující do Jihoafrické republiky, zavedla bezprecedentní bezpečnostní opatření, píše Deutsche Welle. Poprvé se rozhodla využít pohraniční stráže k zabránění ilegálního vstupu do země.
Zambie s problémem pašování osob bojuje dlouhodobě, když v posledních letech přijala na 105.000 uprchlíků z Konga, Burundi, Angoly a Rwandy.
Podle Mezinárodní organizace pro migraci leží Zambie na trase panafrické cesty, vedoucí z oblasti Afrického rohu do Jihoafrické republiky. Množství uprchlíků ji využívá ve snaze opustit politicky nestabilní východ kontinentu, přičemž za pomoci pašeráků riskují své životy při průchodu náročným terénem. V prosinci minulého roku bylo na severu hlavního města Zambie Lusaky nalezeno 27 těl Etiopanů, ponechaných na místě převaděči. Před dvěma lety při podobném incidentu zemřelo 64 jejich krajanů.
Je to právě Etiopie, z které proudí většina uprchlíků. I když občanská válka v zemi skončila na konci minulého roku, Washington Post uvádí, že strukturální násilí proti etnickým menšinám je nadčasovým problémem, nutícím sta tisíce lidí opustit své domovy. Nezvyklé je přitom zastoupení žen mezi migranty, zejména z kmenů národa Oromo. Ty v etiopské společnosti podle zpráv humanitárních organizací trpí disproporčně vysokou diskriminací a sexuálním násilím.
fiš