Morschenich/Keyenberg – Měsíce a roky opuštěné domy v blízkosti uhelných dolů ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko na západě Německa ožívají. V místech původně určených k demolici se totiž zabydlují uprchlíci z různých zemí zasažených konflikty, především pak z Ukrajiny. Jejich příběhy přináší web Deutsche Welle.
Nedaleko hnědouhelných povrchových dolů stojí na první pohled prázdná vesnice a města. Německé úřady původně počítaly s jejich demolicí, od níž si slibovaly další rozšíření povrchové těžby. Vysoká produkce emisí ale nutí Německo ke změně energetické politiky – do roku 2038 chce z provozu vyřadit všechny ze svých uhelných elektráren.
Přestože budoucnost měst zůstává nejistá – v ulicích několika z nich je tak znovu patrný život. Jeden z domů v Morschenichu obývá Denis a Julia – tento pár vystupuje v příběhu pod smyšlenými jmény. Do Německa utekli z Donbasu.
Do Morschenichu přišli loni prosinci. Nestěžují si. „Doma na Ukrajině jsme byli tři měsíce pod palbou a tady je klid,“ říkají. Jak sami tvrdí, v bytech funguje elektřina, voda a topení – dokonce mají Wi-fi a mohou se tak snadno spojit se zbytkem rodiny na Ukrajině. Od státu pobírají sociální dávky.
A v okolí nejsou jedinými uprchlíky z Ukrajiny. Podobně jako ostatní také netuší, po jakou dobu jim úřady dovolí na místě zůstat. „Snad tuto vesnici nakonec nezboří,“ doufají Denis s Julií.
Čtěte také: Švédští demokraté chtějí přehodnotit vztahy s EU, do debaty vrací téma swexitu
Jejich domněnky potvrzuje prohlášení energetické společnosti RWE, která domy vlastní. „Zmíněná místa již nejsou určena k demolici,“ deklaruje mluvčí společnosti. Firma naopak na žádost německých úřadů domy poskytla lidem, kteří nemají kam jít.
Úřady se nyní snaží o integraci běženců. Po konci války na Ukrajině totiž Německo umožní jednotlivým rodinám v zemi zůstat. Některé děti z ukrajinských rodin tedy chodí do školek, jejich rodiče se učí německy.
„Pokud nám to dovolí, zůstaneme,“ říkají Ukrajinci. Na své blízké, kteří se rozhodli na Ukrajině zůstat, ale neustále myslí.
Autor: hope, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]