Chartúm – Vládní orgány shromažďují jednotky dosud ohlášených případů znásilnění. Dvě z žen mezi násilníky poznaly příslušníky polovojenské Rapid Support Forces (RSF), píše deník The Guardian.
Ozbrojení muži se měli aktu znásilnění dopustit na čtveřici dospělých žen a jedné dívce. Podle svědectví části z nich se jednalo o bojovníky RSF generála Muhammada Hamdana Dagala, zvaného Hemedti. Podle obvinění, o kterých The Guardian informoval, zneužívala v minulosti Hemedtiho bojová frakce znásilnění jako válečnou zbraň. Ženám, z nichž tři jsou uprchlice, je nyní poskytována speciální péče jednotkou pro boj proti násilí na ženách – vytvořenou pod ministerstvem sociálních věcí. Podobně jako vládní orgány se ovšem i ředitelka jednotky Suliema Ishaq obává množství dosud nezjištěných nebo neohlášených případů znásilnění.
Čtěte také: Útěkem ze Súdánu to nekončí. K prahu okolních zemí kráčí uprchlická krize
„Věřím, že případů je mnohem víc. Kvůli situaci ve městě se k nám ne všechny oběti ale mohou dostat a získat potřebnou podporu,“ vyslovila svůj strach. Pouze část zdravotnických zařízení funguje vinou občanské války uvnitř země v adekvátních podmínkách. Krvavé boje však trvale znemožňují šance na dodávku klinického materiálu, jenž je podle zprávy OSN v severoafrické zemi kriticky nedostupný.
Obě válkou znesvářené strany se chystají v tomto týdnu zasednout k dalším mírovým rozhovorům. Jak Voxpot již v prvních dnech rozpínajícího se střetu napsal, zůstává otázkou, zda se situace vůbec podaří diplomatickou cestou vyřešit. Konflikt přitom v zemi trvá již od 15. dubna.
Autor: hope
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]