Bejrút – Libanon se v neděli probudil do dvou časových pásem. A to kvůli sporu mezi politickými a náboženskými autoritami země. Úřadující premiér Nadžíb Mikátí rozhodl, že letní čas se nezahájí poslední březnový víkend, jako je v Libanonu a v Evropě zvykem, ale že se čas posune až 20. dubna. Rozhodnutí má být ústupkem muslimské populaci, která tak může přerušit půst v měsíci ramadánu o hodinu dříve, píše server Reuters.
Vlivná a největší libanonská maronitská církev však oznámila, že se rozhodnutím nebude řídit. Stejné prohlášení uvedly i další křesťanské organizace, strany, podniky, mediální organizace a školy. Ostatní, jako třeba národní dopravci, se snaží přizpůsobit a upravují řády oběma časům.
Čtěte také: Do banky jedině s bouchačkou. Proč Libanonci „loupí“ své vlastní úspory?
Oznámení přišlo po schůzce premiéra Mikátího s předsedou šíitského parlamentu Nabíhem Berrim. Během setkání, které je zachyceno na videu, Mikátí v něm namítá, že podobný návrh už učinil, ale že by změna způsobila mnohé problémy. Nakonec však podlehl a na poslední chvíli oznámil, že zůstane zimní čas.
Podle mnohých je současný chaos symbolem desetiletí selhávajícího vládnutí libanonských představitelů, které zemí přivedlo do finanční krize v roce 2019. Libanonský parlament je po občanské válce v letech 1975–1990 z poloviny křesťanský a z druhé poloviny muslimský. Předseda vlády musí být sunnitský muslim, prezident maronitský křesťan a předseda parlamentu šíita. Národní shromáždění je rozděleno podle kvót.
Autorka: hedr
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]