Kodaň – Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) v analytické zprávě hodnotící znečištění ovzduší v Evropě uvedla, že malé děti často vdechují vysoce znečištěný vzduch. Ten je přitom kontaminovaný mnohem více, než jak schvalují směrnice Světové zdravotnické organizace (WHO). Informuje o tom zpravodajský web Deutsche Welle.
Studie EEA se sice zabývala až třicítkou evropských zemí, ale nezahrnovala její největší znečišťovatele. Mezi ty již dlouhodobě patří v regionu průmyslově nejaktivnější Ukrajina, Rusko nebo Spojené království. Odhady, které doposud naznačovaly více než 1200 úmrtí mladých lidí ročně na následky znečištěného vzduchu, tak mohou být o poznání vyšší.
Čtěte také: „Philly už je ztracená, zachraňme další města.“ Drogový upír fentanyl má ale před Američany náskok
„Zvláště děti jsou zranitelné vůči znečištění ovzduší. A to od doby, kdy jsou v děloze, až po dosažení dospělosti,“ uvedla agentura. Emisemi kontaminovaný vzduch může navíc této věkové skupině snižovat funkčnost plic a způsobovat astmatické onemocnění. Právě s chronickými potížemi dýchacích cest se aktuálně v Evropě potýká až 9 procent dětí a dospívajících.
Zdravotní odolnost dětí by měla podpořit zejména výstavba zelených ploch v okolí vzdělávacích zařízení. Vyplývá to ze závěrů zprávy EEA. Agentura současně vyzvala ke značné redukci emisí produkovaných průmyslem a dopravou.
Autor: hope
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]