Byznys

10. 04. 2025, 00:05

Sayonara, Ameriko? Trumpův chaos mění i Japonsko

Michal Kolmaš

Japonský premiér Šigeru Išiba na návštěvě v Bílém domě | Foto: 首相官邸 (PMO) / Wikimedia Commons (CC BY 4.0)
Japonský premiér Šigeru Išiba na návštěvě v Bílém domě | Foto: 首相官邸 (PMO) / Wikimedia Commons (CC BY 4.0)

Málokterá země světa je tolik závislá na Spojených státech jako Japonsko. Poválečné vztahy obou mocností nebyly bezproblémové, ale nikdy nevybočily z přátelského a funkčního partnerství. Už od prvního prezidentství Donalda Trumpa ale partnerská rovina vzájemných vztahů chladne – a Japonsko nyní přehodnocuje jejich budoucnost.

Trumpova krátkozraká protekcionistická politika se nevyhnula ani japonským produktům. V rámci nové obchodní ofenzivy byla uvalena cla na dovoz strategických odvětví Japonska včetně elektroniky, automobilů a oceli. Oproti podobným tarifům z Trumpova prvního prezidentství se však reakce Tokia tentokrát jeví jako rozvážnější.

Zatímco dříve se Japonsko pod vedením premiéra Šinzóa Abeho snažilo především zachovat přístup na americký trh skrze ústupky a bilaterální dohody, například na jednodušší dovoz zemědělských výrobků, nová vláda Šigeru Išiby už tolik nespoléhá na výjimečnost americko-japonského spojenectví.

Bezpečnostní i ekonomickou spolupráci sice pořád považuje za zásadní zejména s ohledem na pokračující růst Číny, ale čím dál více si uvědomuje, že ani americko-japonská aliance, kdysi pilíř veškeré japonské politiky, není nedotknutelná.

Trumpova nová celní politika (v době vydání textu přišla čerstvá zpráva, že Trump některé tarify odkládá, pozn. red.) dala jasně najevo, že staré jistoty se rozpadají – a že být spojencem Spojených států neznamená být chráněn před americkým nátlakem.

Na úrovni ekonomické spolupráce japonské firmy pochopitelně hledají způsoby, jak se s cly vypořádat – přestože v průzkumu z února se bezmála devadesát procent japonských společností vyjádřilo kriticky k Trumpově ekonomické politice a japonské noviny se plní diskuzí o šoku z Trumpa 2.0. Velké automobilky jako Toyota nebo Nissan se zatím nechystají zvyšovat ceny nebo stahovat z amerického trhu a naopak diskutují i možnosti rozšířit výrobu ve Státech.

Oceláři a výrobci polovodičů, kteří jsou cly výsostně ohroženi, zase hledají cesty, jak si Trumpa udobřit a situaci zklidnit. O to zajímavější je však reakce politické reprezentace.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Michal Kolmaš

Více článků od autora