Politika

07. 02. 2024, 06:00

Sázka na bitcoin nevyšla. I tak „nejvíc cool diktátor“ drtí žebříčky popularity

Simone Radačičová

Prezident Salvadoru Nayib Bukele během jednání svého kabinetu. Foto: Wikimedia Commons / Casa Presidencial El Salvador

Salvador před více než v dvěma lety přijal bitcoin jako oficiální platidlo. Lidé ho ale moc nepoužívají nebo to ani neumí. Prezident Bukele se přesto veze na vlně popularity, dokázal totiž snížit kriminalitu. Obyvatelstvo za to ale zaplatilo vysokou cenu – nikoliv v bitcoinech, ale v základních svobodách.

Salvadorský prezident Nayib Bukele se na volební komisi neobtěžoval čekat. Ještě než zveřejnila výsledky prezidentských voleb, označil se za jejich vítěze. Svým triumfem si byl natolik jistý, že už den před volbami nechal před prezidentským palácem v San Salvadoru postavit pódium s obrovskými obrazovkami, aby měl kde slavit.

„Salvador se dnes zapsal do historie,“ prohlásil oblečený do ležérního trika a džín z balkonu prezidentského paláce k davu slavících příznivců ve chvíli, kdy nebyla sečtena ani třetina hlasů. Podle předběžných výsledků ve volbách získal 83 procent.

Čtěte také: Latinská Amerika pod dohledem Velkého bratra. V ulicích i ve virtuálním prostoru

Bukele, který sám sebe označuje za „nejvíc cool diktátora“ na světě, stojí v čele této zhruba 6milionové země od června 2019. Během let v úřadu se mu podařilo vybudovat novou image Salvadoru jako moderní bezpečné země a nastupující turistické destinace, v níž se dá platit bitcoinem a kde se konají velké akce jako třeba Miss Universe.

Jenže dál existuje i druhý Salvador: chudá země s hospodářskými problémy, přeplněnými věznicemi a lidmi, kteří si s bitcoinem neví rady.

 

Bukele se i přesto kryptoměny nechce vzdát a je přesvědčen, že sehraje klíčovou roli v rozvoji Salvadoru.

Většina obyvatel ale jeho nadšení nesdílí. „Od začátku měli lidé k bitcoinu odmítavý postoj a ten stále přetrvává. Používá ho i méně obchodů. V šedé ekonomice, která převládá, je to na nule,“ řekl pro Voxpot Oscar Picardo Joao, ředitel Institutu technologických věd a inovací z Universidad Francisco Gavidia.

Co tedy přinesl bitcoin Salvadoru? Podařilo se Bukelemu splnit jeho sliby, že přinese prosperitu a zjednoduší život tamním obyvatelům?

Kryptoměny bez internetu

Na začátku září 2021 se Salvador stal vůbec první zemí na světě, která přijala bitcoin jako svoji druhou oficiální měnu. „Salvador má právo postoupit do prvního světa,“ prohlásil tehdy prezident Bukele s narážkou na to, že chudší země se někdy označují za „třetí svět“.

Jeho plány byly ambiciózní. Prezident tehdy doufal, že Salvadorci si brzy novou měnu oblíbí a začnou ji ve velkém používat místo dolaru, který byl do té doby jediným platidlem v zemi – v roce 2001 totiž nahradil původní měnu colón.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Simone Radačičová

Více článků od autora