Politika

07. 11. 2023, 06:01

Sdílená historie kolonialismu i odporu. Proč stojí Irsko za Palestinou?

Daniel Zikmund

Irsko dlouhodobě podporuje právo Palestinců na sebeurčení. V současném vyostření konfliktu v Gaze tak vráží klín do jinak černobílého narativu médií a Evropské politiky.

Lídři a lídryně většiny západních mocností po 7. říjnu neváhali –⁠ Izraeli vyjádřili absolutní podporu. Evropská komise a další instituce okamžitě podpořily rétoriku Spojených států, podle níž má Izrael plné právo bránit se útokům Hamásu. Malý ostrovní stát Irsko, který má výjimečné diplomatické i ekonomické vztahy se Spojenými státy a je zastáncem evropských hodnot, však šel proti proudu.

Deník Politico popsal dohady uvnitř komise i mezi unijními státy ohledně kontroverzního zastavení humanitární pomoci palestinským autoritám na Západním břehu. Původní oznámení maďarského eurokomisaře Olivéra Várhelyiho, že se pomoc ve výši 691 milionů eur zmrazí, vzalo velmi rychle za své.

Čtete také: Když Google platí menší daně než uklízečka. Stal se z nás slušný daňový ráj, říká irský sociolog

Nejvyšší diplomat EU, Josep Borell, totiž vyjádření dementoval již několik hodin poté s tím, že Palestinci a civilisté by neměli čelit kolektivnímu trestu a že by zastavení pomoci znamenalo poškození Evropských zájmů v regionu a pouze povzbudilo další teroristy“. Deník dále citoval několik diplomatických zdrojů, které popsaly současnou situaci v Gaze jako „jedno z nejvíce rozdělujících témat v EU“. 

V roce 2021 Irský parlament schválil prohlášení, které veřejně odsuzovalo izraelskou vládu za „de facto anexi“ Palestiny.

Polarizace se dál stupňovala s tím, jak přicházely nové zprávy – především o tom, že Izrael porušuje mezinárodní právo zabíjením tisíců nevinných palestinských civilistů a blokádou energií a základních surovin. Před dvěma týdny tak Unie po dlouhých jednáních vyzvala k „humanitárním pauzám“ v konfliktu – kompromisu, který stál diplomaty sedmadvacítky dlouhé dny tvrdého vyjednávání.

Právě Irsko od začátku volalo po „okamžitém příměří“ – premiér Leo Varadkar i tak považoval rezoluci a kompromis za své vítězství. Evropská pozice se tak od prvotní bezpodmínečné podpory Izraele a důrazu na „právo bránit se“ posunula také ke zdůrazňování mezinárodních a lidských práv.

A nepochybný podíl na tom má právě Irsko ve spolupráci se spojenci jako jsou Španělsko, Portugalsko nebo Lucembursko. To kromě pro-palestinské pozice ilustruje také další dlouhodobý rys irského přístupu – vláda se nikdy neodhodlala rozbít evropskou jednotu a společnou zahraniční politiku.

Hrdý evropský premiant

Mohlo by se zdát, že vzepření se zbytku Unie muselo být pro pětimilionovou zemi ukázkou náhlého vzepjetí statečnosti. Irsko se však pyšní titulem jednoho z největších podporovatelů Palestiny již několik dekád.

Čtěte také: „Dětem naplním láhev vodou a řeknu, ať s ní zkusí vystačit.“ Gaza je o hladu a bez elektřiny

Například během eskalace v roce 2014 se irské ministerstvo zahraničí na svém webu výrazným písmem chlubilo tím, že Irsko jako první unijní stát vydalo deklaraci, podle níž musí být řešení celého konfliktu založeno na „plně suverénním státu Palestina, který bude nezávisle koexistovat vedle Izraele“. Podle Dublinu tak mělo dojít k ukončení blokády Gazy ze strany Izraele – právě ten Irsko dříve považovalo za původce vyostření konfliktu. Soustavně usilovalo také o návrat k hranicím z roku 1967, tedy před izraelskou okupaci částí Palestiny.

Ostrovní země se také dlouhodobě soustředí na poskytování humanitární pomoci. Vedle toho pravidelně odsuzovala útlak a porušování lidských práv, ke kterým ze strany izraelské vlády a armády v Palestině dochází.

Třeba v roce 2021 Irský parlament schválil prohlášení opoziční levicové strany Sinn Féin, které veřejně odsuzovalo izraelskou vládu za „de facto anexi“ Palestiny. Symbolická hlasování podporující dvoustátní řešení sice již dříve prošla Evropským i několika národními parlamenty, tak daleko jako Dublin ale žádný z nich nezašel.

Sionistické ozbrojené organizace dokonce studovaly partyzánské taktiky užívané republikánskými Iry.

Irský premiér ve svých posledních projevech vysvětloval, že podpora Palestiny se zakládá na vlastní historické zkušenosti s násilím a kolonialismem. Příliš pochopení pro to nemá samotný Izrael – ten podle listu The Irish Times vždy považoval Irsko za nejvíce nepřátelský stát v EU. Vzájemné spory již dříve vygradovaly i vyhoštěním izraleského diplomata ze strany Dublinu.

Vzor pro sionisty i sdílená policie

Pokud chceme pátrat po kořenech solidarity, musíme se vrátit o více než sto let dozadu. Na přelomu dvacátých let minulého století bojovalo Irsko za svou svobodu od útlaku Velké Británie. Válka za nezávislost vyústila v Anglo-Irskou dohodu, která vedla k založení samostatné Irské republiky a rozdělení země na dvě části tak, jak je známe dnes.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Daniel Zikmund

Více článků od autora

Témata: Politika