Společnost

08. 10. 2024, 12:41

Sedmdesát zavražděných. Haiti potápí násilí gangů

Simone Radačičová

Hřbitov na Haiti | Foto: Guerinault L/Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)
Hřbitov na Haiti | Foto: Guerinault L/Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Zločinecký gang povraždil sedmdesát lidí z města, které se chtělo vzepřít jeho rozpínavé moci. Šokující útok dokresluje propad Haiti ještě níže do – nejen zločinného – pekla.

Desítky členů jednoho z nejnásilnějších haitských zločineckých gangů Gran Grif si počkaly na chvíli, kdy je noc nejtemnější. Jakmile zahalila vše kolem nich, vyplížili se směrem ke zhruba desetitisícovému městu Pont-Sondé.

Do blízkosti městečka dorazili už o několik hodin dříve. Auta ale raději nechali daleko za sebou, aby nebudili tolik pozornosti. Místo nich nasedli do kánoí a poslední úsek cesty překonali v nich. Následně krůček po krůčku vešli do spícího města.

To se vzbudilo do exploze násilí: všude se najednou rozléhal křik a střelba, nebe osvítily ohně. „Snažili se všechny zavraždit,“ citovala agentura AP ženu, která útok přežila. Asi šest tisíc lidí z města uprchlo.

Během řádění Gran Grif zemřelo na sedmdesát lidí, včetně žen a malých dětí. Důvod? Lídrovi gangu Lucksonovi Elanovi se nelíbilo, že ve městě vznikla domobrana, která se snažila omezit jeho moc.

Čtěte také: Haiti se rozpadá na kousky. Gangster Barbecue má politické ambice

Útok jen dokresluje postupný propad Haiti do pekla. Zhruba jedenáctimilionovou karibskou zemi, která se o ostrov Hispaniola dělí s Dominikánskou republikou, dlouhodobě sužují dopady přírodních katastrof, zahraniční intervence a nekonečná spirála ekonomické a humanitární krize.

Výše zmíněné je prohloubeno bezuzdným násilím zločineckých gangů. Ty ovládají části země – především hlavní město Port-au-Prince – a vydělávají třeba na výpalném či výkupném.

Tisíce Haiťanů tak žijí v nejistotě. Vyplatí se vůbec postavit mocným gangům, které neváhají sáhnout po nejbrutálnějším násilí? A mohou se vůbec vrátit domů – pokud jim ještě nějaký zbyl? Nebo je lepší někam utéct? Ale kam a jak?

Pro Haiťany už není bezpečno ani v sousední Dominikánské republice, která platí za oblíbenou turistickou destinaci. Země nedávno oznámila, že hodlá deportovat desítky tisíc haitských migrantů zpět do jejich domoviny – nehledě na riziko, které jim tam hrozí.

V červnu na Haiti dorazila mise podporovaná OSN tvořená čtyřmi stovkami keňských policistů. Tamní prozatímní premiér Garry Conille její příjezd označil za „jedinečnou příležitost“, jak obnovit pořádek.

Je však otázkou, jestli se do situaci na Haiti vůbec nějak propíše. V zemi podle odhadů působí až tři stovky různě velkých gangů. Některé mají jen pár desítek členů, jiné jsou ale mnohem větší a mocnější. A Haiti svírají ve stále dusivějším objetí.

Simone Radačičová

Více článků od autora

Témata: Společnost, Gangy, Haiti, Keňa