Severokorejské jednotky zatím přidělávají Ukrajincům více starostí, než se čekalo. Kvůli nim jsou nyní boje v Kurské oblasti daleko prudší. Jací jsou bojovníci, které Rusku poslal Kim Čong-un?
Neschopná hladová armáda bez bojových zkušeností, která ani pořádně neví, co to je dron. Podobnými příměry častovala západní média severokorejské vojáky poté, co se na straně Ruska zapojili do bojů v Kurské oblasti.
Její část okupují od srpna 2024 ukrajinské jednotky. Tamní současná praxe ale ukazuje, že se řada analýz v odhadu bojeschopnosti severokorejských posil mýlila.
V reportáži The New York Times i pro agenturu AP ukrajinští vojáci popisují, že jejich severokorejští protivníci jsou disciplinovaní, rychlí, fyzicky zadtní a profesionální – dokonce více než mnozí ruští vojáci.
Obvykle nosí ruské vojenské uniformy s falešnými vojenskými průkazy v kapsách a mohou tak být za Rusy zaměňováni. Často se pohybují ve skupinkách po třech, v otevřeném terénu pak rozptýleně až po patnácti lidech, sdělili agentuře členové jedné z ukrajinských jednotek u Kurska.
Raději smrt než zajetí
Během nočních operací používají Severokorejci červené svítilny, čímž jsou lépe rozpoznatelní. Mluvčí ukrajinské rozvědky Andrij Jusov odmítá, že by neměli ponětí o moderních zbraních.
Severokorejské jednotky používají vlastní zbraně a naučily se dokonce zacházet s podomácku vyrobenými drony naloženými výbušninami.
„Když začali přicházet, situace se výrazně zhoršila,“ postěžoval si The New York Times třicetiletý seržant Oleksij, velitel čety.
„Hromadně tlačí na naše fronty, nacházejí slabá místa a prorážejí je,“ popsal. A jeho slova potvrzuje i vývoj na frontě.
Čtěte také: Spolehlivý a tajemný generál. Kdo velí severokorejským vojákům v Rusku?
Rusku se s pomocí zhruba dvanácti tisíc Severokorejců podařilo u Kurska znovudobýt přibližně polovinu území, o které přišlo loni v srpnu při ukrajinském vpádu. Kyjev sice v posledních dnech přešel do protiútoku a snaží se zajistit oblast západně od města Sudža, Moskva ale jeho útoky maří.
Boje nadále pokračují a situace tak zůstává být nepředvídatelná.
Svědectví o vojácích Kimovy armády přicházejí v době, kdy se Kyjevu podařilo zajmout dva z nich. Stalo se tak poprvé po dobu jejich tříměsíčního válečného angažmá. Zajetí se totiž posily z KLDR vyhýbají, jak můžou.
„Být zajat zaživa je považováno za zradu země, vůdce a všeho, co představují. Kvůli hanbě spojené s kapitulací si vojáci šetří poslední náboje, aby mohli spáchat sebevraždu,“ sdělil agentuře AP člen newyorské Nadace pro lidská práva Songmin Lee, který z KLDR utekl v roce 2009.