Společnost

16. 09. 2024, 06:00

Skoulet to s traumaty. Co brzdí léčbu pomocí MDMA?

Jolana Humpálová, Matěj Schneider

MDMA | Foto: BLACKDAY/Shutterstock
MDMA | Foto: BLACKDAY/Shutterstock

Oblíbená taneční droga je na cestě k medicínskému využití. Jaké překážky musí překonat její výzkum, abychom začali extází léčit například PTSD?

V uplynulé dekádě se Spojené státy ocitly na prahu druhé drogové revoluce. Nešlo přitom o tamní vlnu dekriminalizace i legalizace konopí, ani o tolik skloňovanou opioidovou epidemii.

Ve stínu viditelnějších změn se na poli psychologie prolamovala dřívější tabu ohledně práce s psychedelickými látkami v čele s MDMA. Po letech, kdy si podporovatelé dekriminalizace a psychedelického výzkumu dělali velké naděje, však přichází několik škobrtnutí.

Oregon – stát s bezpochyby nejliberálnější drogovou legislativou – po období uvolňování některé zákony zpřísňuje. A federální Úřad pro kontrolu potravin a léčiv zamítl výzkum zkoumající potenciál MDMA v léčbě posttraumatické stresové poruchy (PTSD).

Jak se projevuje posttraumatická stresová porucha? „Jedním ze symptomů je opětovné prožívání traumatu provázené intruzivními myšlenkami a hyperarousalitou, tedy nadměrným rozrušením. Máte prostě pocit, že tu situaci znovu prožíváte, a vaše tělo reaguje,“ vysvětluje Voxpotu odborník na PTSD Michael David Rudd z Memphiské univerzity.

Antidepresiva zmírňují symptomy, MDMA má umožnit zabývat se příčinami.

Podle neurovědce Filipa Tylše se porucha projevuje odpojením se od prožívání reality. Do té se zároveň prolamují flashbacky a ve spánku pak lidé trpí nočními můrami.

„Naše tělo aktivuje velmi silný obranný mechanismus, abychom nebyli s traumatickým zážitkem v kontaktu,“ popisuje zakladatel a klinický ředitel Psychedelické kliniky Psyon.

„Terapie s MDMA měla být určena primárně pro lidi s PTSD, u kterých neúčinkovaly opakované předchozí terapie například antidepresivy,“ říká pro Voxpot klinická psycholožka Aneta Dorazilová, která se účastnila zamítnutého amerického výzkumu prováděného společností Lykos Therapeutics. Výzkum spadal pod Multidisciplinární asociaci pro výzkum psychedelik (MAPS).

„Na rozdíl od antidepresiv mělo MDMA pomoci nemocným získat zpátky kontrolu nad svým životem, která je u PTSD výrazně snížená – a to s trvalým efektem,“ vysvětluje Dorazilová předpoklad, že antidepresiva pomáhají zmírňovat symptomy, ale MDMA umožní zabývat se příčinami poruchy.

U osob s PTSD dochází k disociaci a odpojení od reality, takže je potřeba dotyčné k prožívání skutečného zase přiblížit. Právě tom vidí Filip Tylš potenciál MDMA.

„Jde o relativně jemnou látku. Prožívání reality modifikuje jen tak, že jsme empatičtější, více nasloucháme a navazujeme bližší kontakt s lidmi. Proto se jí říká empatogen,“ přibližuje.

Čím víc války, tím silnější porucha

O registraci MDMA jakožto léčiva se ve Spojených státech usiluje už celé dekády – konkrétně od osmdesátých let, kdy se o ni začal pokoušet Rick Doblin, zakladatel zmíněného MAPS.

„Vsadil na to, že Ameriku politicky zajímají váleční veteráni, ačkoliv posttraumatická porucha se vyskytuje napříč populací. Právě kvůli nim se odborníci začali látkou zabývat,“ objasňuje Tylš.

Od té doby byly provedeny rozsáhlé studie s vysokým počet pacientů. „Zaznamenaly opravdu neoddiskutovatelné klinické úspěchy. Momentálně je snaha látku registrovat jako léčivo – na formální úrovni – zablokovaná kvůli relativním detailům v metodice studií spojené s placebem a obavám ze zneužití MDMA neklinickou populací,“ popisuje neurovědec.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Jolana Humpálová

Více článků od autora

Matěj Schneider

Více článků od autora