Oslavy

31. 10. 2022, 16:28

Smrtící Halloween v Koreji: Svědectví odhalují bezmoc lidí uvězněných v davu

Klára Burešová

Halloweenské oslavy skončily v jihokorejském Soulu tragédií. Přes 150 lidí zemřelo v tlačenici, kterou v jedné z uliček čtvrti Itewon způsobily tisíce slavících. I před covidem-19 byl Halloween v korejské metropoli vždycky masovou záležitostí. Letos se ale dav proměnil v neprostupnou stěnu těl, která některé z přítomných umačkala.

Je rok 2019, Soul, halloweenská noc. S kamarádkami vyrážíme do města. Míříme do Itewonu, jedné ze čtvrtí jihokorejského hlavního města. Místo je proslulé svými bary a nočním životem, a právě při Halloweenu je populárnější než kdy jindy.

Na pár hodin jsme svědky neuvěřitelné podívané. Lidé z celého světa – často ve velice propracovaných kostýmech – oslavují v klubech strašidelný svátek a zdejší ulice se promění v jednu velkou party. Dorazit sem chce téměř každý. Být na Halloween v Itewonu znamená, že patříte k moderní, trendy mládeži. Prostě jste cool.

Na oslavy přijíždíme jako mnozí další metrem. Už při východu z podzemní dráhy se ale tvoří dlouhé fronty. Dostat se na ulici tak trvá několik minut. Na povrchu se pak okamžitě stáváme součástí velkého davu valícího se na všechny strany. Přeplněnými uličkami se snažíme proniknout na hlavní třídu s bary a diskotékami, jež je srdcem oslav. Po dlouhém mačkání se nám to podaří. Teď jsme součástí ještě větší masy lidí proudící kolem hospod.

Zmáčknout v podstatě populaci Olomouce do takového prostoru se zdá nemožné. A velmi nebezpečné, jak se v Soulu v sobotu ukázalo.

V sevření pomalu tekoucí „živé řeky“ míjíme podniky plné neuvěřitelných masek a směsice různých lidí i národností. Zážitek je to neuvěřitelný, ale na konci ulice svůj další pobyt v přeplněném Itewonu zavrhneme. Obrovské množství přítomných je nám nepříjemné a radši ze čtvrti odcházíme. Halloween potom slavíme v klidnější části Soulu.

Čtěte také: Jižní Korea se dívá do vesmíru. A z něj zpátky na Zemi, na Kim Čong-una

Tato oslava v roce 2019 byla na dlouhou dobu posledním Halloweenem v Itewonu. Záhy po ní svět začal bojovat s covidem-19 a Korea zavedla restrikce, které větší akce znemožňovaly. Zásadní uvolnění přišlo až letos, kdy země zrušila většinu proticovidových opatření. Jejich konec pak znamenal i návrat halloweenských oslav do Itewonu. A protože se konaly pro třech letech, účast byla mimořádná.

Podle korejských médií do čtvrti dorazilo slavit až 100 tisíc lidí. Přibližně tolik obyvatel má Olomouc. Jenže oblast Itewonu není rozlehlá. Všechny podniky jsou namačkané jen v pár ulicích, některé průchody jsou úzké a umístěné v kopcovitém terénu. Zmáčknout v podstatě populaci Olomouce do takového prostoru se během pár hodin zdá nemožné. A velice nebezpečné, jak se v Soulu o sobotní noci ukázalo.

Jako dominové kostky

Obrovský počet lidí oslavující Halloween způsobil po desáté hodině v Itewonu tlačenici, která se stala osudnou mnoha z nich. Podle posledních informací médií jich zemřelo nejméně 155, dalších 132 lidí se zranilo. Většina z nich byli mladí lidé kolem dvaceti až třicet let. Vyrazili do města za zábavou a pravděpodobně se při oslavách necítili nijak ohrožení. Neměli k tomu důvod. Domů se už ale nevrátili.

Lidi byli pode mnou a padali na mě i shora. Křičely jsme o pomoc, ale hudba v uličce byla tak hlasitá, že nás nebylo slyšet.

Jak k nehodě přesně došlo, korejské úřady oficiálně neoznámily. Událost se stala v jedné z bočních uliček, která spojuje výstup z metra s hlavní třídou. Podle svědků se do ní někdy po desáté hodině večerní navalila velká skupina lidí. Nový příliv slavících měl způsobit pád několika přítomných. Jako dominové kostky potom začali padat i další lidé, kteří byli ve čtyři metry široké uličce natlačení.

Jednou z těch, kteří v tu chvíli nedokázali udržet rovnováhu, byla i středoškolačka Kim So-čong. Sedmnáctiletá studentka se v místě nehody ocitla společně se svou kamarádkou. Obě upadly, a hrozilo jim, že se stanou oběťmi tlačenice.

„Lidi byli pode mnou a padali na mě i shora. Křičely jsme o pomoc, ale hudba v uličce byla tak hlasitá, že nás nebylo slyšet,“ líčila Kim listu New York Times svůj děsivý zážitek. Nakonec se jí i její kamarádce podařilo odplazit kousek stranou a přihlížející je pak vtáhli do bezpečí jedné z místních hospod.

Neovladatelnou masu návštěvníků Itewonu a naprostý chaos v davu ukazují i desítky videí z místa nehody a jejího okolí. Jejich původ se většinou nedá ověřit, ale podle podniků nebo okolních domů se dá určit, že pocházejí z oblasti nehody. Na záběrech jsou vidět tisíce lidí, hustě namačkaných v ulicích. Někteří se nemohou ani pohnout, jiní se pomalu sunou dopředu. Pár z nich se mezi sebou i strká. Videa ukazují i účastníky oslav šplhající po průčelí budov, aby se z davu dostali.

Část videí pochází i z hrůzného středu tlačenice. Překvapuje mě, že je některé weby a sociální sítě necenzurovaly. Obrázky z místa jsou příliš strašlivé na to, aby volně kolovaly po internetu. Na jednom videu je například vidět mrtvé mladé lidi, kteří sevření davu nepřežili. Zaklesnuti jsou do obrovské masy živých těl. Jiní zase lapají po dechu a nemohou se pořádně nadechnout. Nikdo z takto uvězněných nešťastníků se ale nemůže z davu vymanit. Pokud jim na to zbývá kyslík, mohou jen křičet o pomoc.

Spása pak opravdu přichází, i když pro některé bohužel příliš pozdě. První telefonáty registrují záchranné služby zhruba 15 minut po 22. hodině. Kvůli přeplněnosti celého okolí ale zdravotníci a hasiči přijíždí k nehodě později, než bývá zvykem. Ihned se ale snaží vyprostit osoby, které mají problém se nadechnout. Váha těl a jejich vzájemné propletení jim však mnohdy neumožní zraněné a přidušené jedince vytáhnout. Jejich marnou snahu zachycují kamery přihlížejících.

Mnoho mladých Korejců leží na asfaltu. Oblečení jsou poměrně nalehko, podle poslední módy nebo v halloweenských kostýmech, ale nehýbou se.

Už chvíli po prvních hovorech na tísňovou linku začíná být zřejmá vážnost situace. „Když jsme odešli z baru kolem 22:40 a zamířili jsme k ulici, slyšeli jsme píšťalky policistů. Snažili se vytvořit volný průchod uprostřed davu,“ řekl serveru Korea Joong Ang Daily Kevin Bustamante z Brazílie. Na místě byl se svými dvěma přáteli. „Jakmile se cesta uvolnila, viděl jsem před sebou ležet lidi na ulici. Resuscitovali je. Některé z těl pak vynášeli ven. Takový pohled jsme absolutně nečekali,“ dodává Bustamante.

Čtěte také: Boj o vliv v Indo-Pacifiku? Čína si vynucuje poslušnost, Amerika hledá spojence, říká analytik Sutter

Resuscitaci potřebovaly desítky lidí. Záchranáři i ostatní přítomní je často oživovali přímo na silnici. Situaci zachycují svědci na video. Zraněných je tolik, že záchranné složky vybízejí kolemjdoucí, aby jim s oživováním pomohli. Jiné záběry zase ukazují mladé Korejce kolem dvacítky, jak leží na asfaltu. Oblečení jsou poměrně nalehko, podle poslední módy nebo v halloweenských kostýmech, ale nehýbou se. Specialisté i laikové-dobrovolníci se je snaží zachránit masážemi srdce.

Největší korejská tragédie za osm let

Zprávy o smrtelné tlačenici se brzy dostaly na veřejnost a sociální sítě se rychle proměnily v místo, kde lidé hledali své příbuzné, kamarády a známé. Uživatelé sdíleli obrázky blízkých, kteří se nevrátili z Itewonu, s žádostmi o informace. O zdraví svých kamarádů v Soulu se zajímám i já. Některým napíšu, jiní zase sami sdílejí na své profily zprávu, že jsou v pořádku. Oddechnu si, že všichni moji známí zvládli noc bez úhony, jiní ale takové štěstí nemají.

U některých příspěvků o pohřešovaných osobách se objevují informace, že hledaným se v mase těl nepodařilo přežít. Část z nich jsou i cizinci. Podle posledních zpráv jich mělo zemřít dvacet šest. Do Koreje přijeli z Íránu, Ruska, Číny, USA, Francie a dalších devíti zemí. Jeden člověk pocházel i od našich sousedů, z Rakouska.

Většině obětí bylo 20–30 let, některým ještě méně. Zhruba dvě třetiny zemřelých byly ženy. Ty se podle odborníků kvůli menší postavě a síle nedokázaly svírajícímu davu tak dobře ubránit. Dalších 33 lidí zůstává vážně zraněno.

Události v Itewonu vyústily v největší nehodu v Jižní Koreji za posledních osm let. Katastrofa podobných rozměrů se v zemi stala naposled v roce 2014, kdy se potopil přívoz se středoškoláky. Celkem tehdy zemřelo 304 lidí, většina z nich byly právě děti a teenageři ve školním věku.

V souvislosti s tragédií sobotní noci prezident Jun Sok-jol vyhlásil týdenní smutek. Úřady a vláda se nyní snaží vyšetřit přesnou příčinu vzniku osudové tlačenice. Někteří Korejci si v souvislosti s oslavami stěžují na nedostatky při organizaci akce a nezbytné kontrole davu. Podle nich také měly úřady vyslat více policistů, aby na desítky tisíc lidí v úzkých uličkách dohlíželi.

Korejská policie na oslavy nasadila 137 svých příslušníků, což je podle ní více než v předchozích letech. „Dav letos nebyl o tolik větší než v minulých letech,“ prohlásil tamní ministr vnitra a bezpečnosti Lee Sang-min. „Ale policejní síly byly rozptýlené po celém městě kvůli různým protestům,“ dodal.

Klára Burešová

Více článků od autora