Za útokem na ruského generálporučíka Igora Kirillova byla zřejmě Ukrajina. Zpráva vyvolala v Moskvě vlnu šoku, protože Kirillov je považován ze nejvýše postaveného ruského vojenského činitele, který byl od začátku války na Ukrajině zabit na domovské půdě.
Ruské bezpečnostní složky tvrdí, že se jim podařilo zadržet devětadvacetiletého muže z Uzbekistánu, který je podezřelý z atentátu na ruského generálporučíka Igora Kirillova a jeho asistenta.
Nejmenovaného podezřelého měla podle Rusů naverbovat ukrajinská kontrarozvědka.
Kirillov byl nejvýše postaveným ruským vojenským činitelem, který byl od začátku války na Ukrajině zabit na ruském území. Měl na starosti ochranu před radiační, chemickou a biologickou hrozbou.
Zemřel jen den poté, co ho ukrajinská prokuratura obvinila z použití zakázaných chemických zbraní na Ukrajině. Západní média s odkazem na dobře informované zdroje potvrzují, že za zabitím generála stojí ukrajinští operativci. Údajnou „zvláštní operaci“ měla provést ukrajinská kontrarozvědka SBU.
Čtěte také: Moje vnoučata se sem už nevrátí. Ve Lvově se odráží nálady celé Ukrajiny
Zdroj z SBU pro stanici BBC potvrdil, že Kirillov byl „legitimním cílem“, protože se podle Kyjeva dopustil zmíněných válečných zločinů. Ruská armáda má dokonce chemické zbraně používat „systematicky“.
Podle zdrojů z Washingtonu se konkrétně jedná o toxickou látku chlorpikrin, který byl poprvé nasazen během první světové války. Právě kvůli této látce pak Londýn letos v říjnu přidal samotného Kirillova na sankční seznam.
Moskva podobné zprávy popírá a tvrdí, že své chemické zbraně zničila.
„Je tu ale ještě druhý důvod, proč Ukrajinci na Kirillova zacílili,“ komentoval poslední vývoj reportér Pjotr Sauer, který se zabývá děním v Rusku. Narážel tím na Kirillovův mediální profil.
Generálporučík opakovaně obviňoval Kyjev z různých smyšlených zločinů. Například tvrdil, že Ukrajinci vyrábí špinavou jadernou bombu nebo že společně s USA vyvíjí drony, které by měly přenášet komáry nakažené malárií, aby tak chorobu přenesli na ruské vojáky.
Čtěte také: Ukrajina vlastnící jaderné zbraně? Možné, ale nerealistické
Podle Sauera vyvolá atentát v ruských vojenských kruzích vlnu šoku. „Ostatní dostanou ochranku, která bude neustále s nimi,“ vysvětluje.
Ukrajina chce zároveň ukázat, že všichni vojáci na vysokých pozicích, kteří jsou do války zapojeni, budou nějakým způsobem potrestáni. „Pokud je nebudou moci stíhat, najdou si jiné způsoby trestu,“ očekává.
Stotisícová odměna a přesun do EU
Ruská Federální služba bezpečnosti (FSB) oznámila, že zadrženého Uzbeka podezírá ze „spáchání teroristického činu“. Za atentát na Kirillova měl údajně dostat odměnu sto tisíc dolarů a příslib bezpečného přesunu do Evropské unie.
Údajný pachatel prý od Ukrajinců dostal instrukce a přijel do Moskvy, kde převzal podomácku vyrobené výbušné zařízení. To umístil na elektrickou koloběžku před Kirillovým moskevským sídlem.
Poté si podle FSB pronajal auto, aby mohl sledovat, co se bude dít. Kamerou přitom živě přenášel obraz svým nadřízeným v ukrajinském městě Dnipro.
Jakmile Kirillov vyšel z budovy, podezřelý výbušné zařízení odpálil. Ruská policie ho následně zadržela ve vesnici kousek od Moskvy.