Planeta

19. 12. 2024, 15:08

Souostroví smutku. Cyklon Chido zpustošil největší francouzský slum

Simone Radačičová

Satelitní snímek cyklonu Chido | Foto: Národní úřad pro oceán a atmosféru
Satelitní snímek cyklonu Chido | Foto: Národní úřad pro oceán a atmosféru

Nejchudší francouzský department Mayotte zdevastoval cyklon Chido. Se zemí srovnal také největší francouzský slum.

Ještě před několika dny tu byly malé domky s plechovými střechami, nalepené jeden na druhý a často „ozdobené” šňůrami, na kterých místní sušili pestrobarevné prádlo. Občas se mezi nimi ukázal kousek zeleně nebo rovnou palma. 

Z obrovského slumu Kawéni poblíž hlavního města Mamoudzou v francouzském departementu Mayotte ale nezbylo nic. Přes souostroví se prohnal ničivý cyklon Chido, který proměnil největší francouzský slum v hromady suti. 

Původně žilo v Kawéni na dvacet tisíc lidí. Odhaduje se, že před cyklonem se podařilo ukrýt do bezpečí jen zhruba pěti tisícům z nich. Velkou část přitom tvořili nezdokumentovaní migranti z blízkých Komorských ostrovů.

Není jasné, kolik obětí si přírodní katastrofa vyžádala. Zatím se podařilo identifikovat přes třicet těl, ale tamní úřady se obávají, že konečné číslo bude mnohem větší a půjde do tisíců.

Mnozí obyvatelé ze slumu na okraji hlavního města mají strach požádat o pomoc – obávají se, že by je úřady mohly následně vyhostit, popisuje Le Monde. 

„Francouzi a další lidé, kteří mají potřebné doklady, zažívají velké materiální škody na svých často zděných domech. Ale zraněných je málo,“ uvedla pro francouzský deník Vittoria Logrippo z humanitární organizace Cimade. 

Horší je to podle ní právě u lidí, kteří „papíry“ nemají. „Bojí se odejít ze svých obydlí, aby je úřady nechytily a neodvezly za hranice. Viděla jsem lidi pořezané plechy, hodně jich přišlo o život,“ popsala. 

Obyvatelé jsou přitom varováni, aby se nepokoušeli domy svépomocí znovu postavit – hrozí totiž sesuvy půdy.

Do oblasti se vydal také francouzský prezident Emmanuel Macron. „Zůstaňte tu týden a podívejte se do všech koutů země. Nic nezbylo,“ řekla mu v slzách letištní pracovnice Assane Halo. 

Zdůraznila, že obyvatelům je třeba zajistit především pitnou vodu – odhaduje se, že až desítky tisíc lidí k ní nemají přístup. Macron si prohlédl poničenou nemocnici a slíbil, že v sobotu se otevře polní špitál.

„Je to šílené, máme dojem, že stát naprosto podcenil rozsah katastrofy,“ řekl pod podmínkou anonymity jeden z mayottských policistů. „Všechny prostředky se soustředí na ostrov Petite-Terre a Mamoudzou, zbytek zůstává odříznutý od světa,“ připomenul.

Dostat se do dalších oblastí souostrové není snadné. Silnice jsou neprůjezdné, mosty spadly a veškerá infrastruktura je vážně poškozená. Tisíce lidí tak dále čekají na pomoc.

Simone Radačičová

Více článků od autora