Politika

07. 06. 2024, 10:52

Splaskla Módího bublina? Co všechno můžeme vyčíst z indických voleb

Jiří Krejčík

Příznivci čekají na příjezd indického premiéra. Foto: Shutterstock

Experti na veřejné mínění ronící slzy v přímém přenosu, triumfální comebacky odepisovaných a vysmívaných politiků, ale i opětovné posílení regionálních stran. Indické volby ukázaly mnohem víc než jen klopýtnutí dosud nezastavitelného Naréndry Módího. Pojďme se podívat na nejzajímavější trendy, které z největších voleb na světě vyplývají.

„Tak aspoň, že hlasovací přístroje fungují správně,“ oddechla si skupina mých přátel, když jsme se v úterý 4. června dozvěděli výsledky voleb do indické Sněmovny lidu. Pili jsme čaj v zapadlé horské vesnici v Uttarákhandu a odevzdaná atmosféra odrážela celkovou náladu v indické společnosti: permanentní kampaň, silná polarizace a ohýbání demokracie pod premiérem Módím už spoustu voličů unavuje.

Síla indické demokracie

Výsledek voleb, v nichž Indická lidová strana (BJP) ztratila většinu a musí se spoléhat na koaliční partnery, překvapil mnohé. Na opravdu podrobné analýzy hlasování si ještě pár týdnů počkáme, ale některé příčiny se nabízejí už nyní. Naréndra Módí ani za deset let v čele národa neproměnil hospodářský růst v pracovní příležitosti. Nezaměstnanost roste a mezi mladými přesahuje 40 procent, ceny stoupají kvůli inflaci a reálné mzdy stagnují. A zatímco opozice vedená Indickým národním kongresem dokázala k těmto problémům nabídnout ucelenou sadu řešení, program vládní BJP zůstal u vágních proklamací a líbivých hesel.

Fronty před volebními místnostmi. Foto: Shutterstock

Indické lidové straně se zřejmě také nevyplatilo přehnané sebevědomí a přílišná koncentrace moci v rukou premiéra Módího. Když se BJP těsně před volbami vytasila s ambicí získat v 543členné sněmovně přes 400 křesel, mnozí se začali obávat, že by s ústavní většinou mohla ohrozit celý demokratický systém, nebo si dokonce k tak výraznému vítězství dopomoci podvodem. Obavy z vlády pevné ruky ještě zesílily poté, co byl těsně před volbami kvůli korupčním obviněním zatčen významný opoziční předák Arvind Kédžrívál. Sjednocené opozici se tak na poslední chvíli podařilo mobilizovat voliče, kterým záleželo na zachování plurality a demokratických hodnot.

Čtěte také: Jeho obličej viděli Indové všude. Teď Módí ve volbách ztratil většinu

Nakonec tedy není ani tak důležité, kdo v letošních volbách zvítězil. K úspěchu si totiž paradoxně můžou gratulovat skoro všichni: vládní aliance za to, že navzdory ztrátám udrží premiérské křeslo, opozice zase za to, že se znovu stala významnou parlamentní silou. Nejsilnější zprávou pro svět je, že indická demokracie znovu ukázala svou sílu. A ať už následujících pět let povede vládu kdokoli, bude se muset zpovídat i svým koaličním partnerům.

Propadák v Ajódhje

Když premiér Módí na konci ledna slavnostně otevřel Rámův chrám v Ajódhje a do zapadlého města v Uttarpradéši začaly proudit davy turistů i celebrit, zdálo se, že BJP právě s předstihem vyhrála volby. Nejenže splnila svůj dlouholetý slib voličům, že navrátí rodišti bájného krále jeho někdejší význam, ale znovu se jí podařilo i propojit náboženskou symboliku s místním rozvojem.

Nakonec ale všechno dopadlo jinak. Z hlasování v tamním, tedy faizábádském, obvodu vyšel jako vítěz socialistický politik Avadhéš Prasád. Zprávy přímo z místa sice už dopředu hlásily, že Rámův chrám pro voliče není až tak zásadní téma, jen málokdo však čekal, že BJP prohraje právě v místě, kde úspěšně dokončila jeden ze svých klíčových projektů.

Co se tedy v Ajódhje stalo? Vláda sice nechala postavit letiště, rekonstruovat nádraží a přebudovat část městského centra, ale při tom všem zapomněla, jestli takový rozvoj něco přinese i místním obyvatelům. Ti přitom požadovali adekvátní kompenzace za vyvlastněné pozemky, zatímco nízké kasty a menšiny se zase zalekly sílícího hinduistického majoritarianismu.

Znovu se tedy potvrdilo to, na co odborníci upozorňují dlouhodobě: hinduistický nacionalismus je sice důležitým prvkem ideologie BJP, není však zdaleka jediným důvodem, proč je tato pravicově populistická strana v Indii tak populární. Neúspěšný projekt Rámova chrámu zároveň neznamená, že by se BJP používání náboženské symboliky vzdala. Naréndra Módí už ve svém prvním povolebním projevu namísto obvyklého Rámy vzýval Džagannátha, tedy východoindické višnuistické božstvo zpravidla ztotožňované s Kršnou. Důvod je zřejmý – zatímco v Uttarpradéši zůstala BJP daleko za očekáváními, ve východoindické Uríse zaznamenala nebývalý úspěch, když zvítězila i v souběžně konaných volbách do místního zákonodárného shromáždění.

Experti i investoři v slzách

Ředitel společnosti Axis My India Pradíp Gupta se rozplakal v přímém přenosu, když se jeho exit polly naprosto minuly s výsledkem. Zatímco takřka všechny průzkumy a odhady přisuzovaly dosavadní vládě okolo 380 křesel a další posílení, realita byla jiná. Národní demokratická aliance si pohoršila na 293 mandátů, BJP coby nejsilnější strana spadla na 240 a na rozdíl od předešlých dvou období už nedokáže složit většinu sama.

Jak se to mohlo stát? U předvolebních průzkumů veřejného mínění se ještě velká odchylka dá pochopit – přeci jen vznikají s téměř dvouměsíčním předstihem. Proč se ale netrefily ani exit polly, tedy průzkumy založené primárně na zpovídání lidí, kteří právě odvolili? Příčinou může být neadekvátní metodologie, kdy statistické modely nedokáží zachytit drobné rozdíly mezi jednotlivými volebními obvody.

Čtěte také: Namísto mešity hinduistický chrám: Indie pokračuje na cestě k teokracii

Pozoruhodné je, že začátkem dubna po sociálních sítích kolovaly údajné úniky z interních průzkumů společnosti Axis My India, které předpověděly výsledky mnohem přesněji. Volby podle nich měly skončit jen velmi těsným vítězstvím Národní demokratické aliance vedené BJP. Pradíp Gupta však tehdy celou záležitost dementoval jako fámu.

Špatné předpovědi nakonec neotřásly jen důvěryhodností expertů na veřejné mínění, ale také indickými trhy. Ty zaznamenaly po ohlášení předběžných výsledků dramatický propad, který vymazal celoroční růst. Opoziční předák Ráhul Gándhí dokonce neváhal obvinit vládu a jí blízké firmy z investičního podvodu, neboť příznivé exit polly vedly spoustu Indů k nákupu akcií ve chvíli, kdy se pohybovaly na maximu.

Návrat Kongresu i kastovní politiky

Je to oficiální. Nejstarší indická strana je znovu důležitým hráčem na místní politické scéně. Indický národní kongres se po deseti letech odrazil ode dna a se ziskem 99 křesel téměř zdvojnásobil svůj podíl ve Sněmovně lidu. A nejen díky koaličním dohodám při sestavování nominací. Kongresu se podařilo přilákat na kandidátní listiny velký počet mladých lidí z nízkých a nedotýkatelných kast a konečně se tak zbavit nálepky elitářské strany ovládané néhrúovsko-gándhíovským klanem.

Výsledky z nejlidnatějšího státu Uttarpradéš naznačují také další trend: znovu posilují regionální strany, jejichž cílovou skupinou jsou zejména početné nižší a střední kasty, které požadují vyšší zastoupení v politice i ve státním sektoru. Vládní BJP naopak po mimořádně úspěšných letech začala své venkovské voliče z nižších vrstev ztrácet a znovu se stává především stranou privilegovaných vrstev z městských oblastí. Navzdory alarmující nezaměstnanosti se však nadále těší relativně vysoké podpoře mezi mladými, kteří vidí své naděje v rostoucím významu Indie na globální scéně.

Módí jako špatné znamení?

Za dva měsíce zvládl indický premiér objet zhruba dvě stovky předvolebních mítinků ve 24 státech a 151 obvodech. Navzdory kontroverzním projevům, které plnily stránky novin nejen v Indii, však kandidáti BJP dokázali zvítězit jen v 85 z těchto okrsků. 56% úspěšnost je sice o něco vyšší než u opozičního předáka Ráhula Gándhího, ale znovu otevírá otázku, nakolik je dosavadní premiér pro nejsilnější indickou stranu ještě přínosem a zda brzy nezačne být spíše přítěží. Před pěti lety se totiž Módího úspěšnost pohybovala okolo 85 procent.

Lidé čekají na indického lídra Módího. Foto: Shutterstock

Letmý pohled na volební výsledky by také mohl svádět k jednoznačné interpretaci: Indická lidová strana pod Módího vedením narazila na strop své popularity. Tak jednoduché to ale není. BJP sice ztratila v severních státech a zejména v Uttarpradéši, kde je tradičně silná. Zároveň ale zvítězila ve východoindické Uríse, udržela střední Indii a posílila na jihu, kde dokonce získala historicky první křeslo v Kérale. Udělala tak další krůček k tomu, aby se stala skutečně celonárodní stranou.

Čtěte také: Míří Módí k třetímu vítězství? V Indii začínají největší volby světa

Rozdělení hlasů se také příliš nemění: BJP navzdory ztrátám dosáhla na zhruba 36,5 % hlasů a ztratila tak méně než jeden procentní bod. Indický národní kongres coby nejsilnější opoziční strana si zase polepšil jen o necelé dva procentní body a jeho podpora se zastavila na 21 procentech. Současné rozložení sil tak ve skutečnosti spíše naznačuje, že v nejbližší budoucnosti znovu budou hrát silnější roli regionální strany a větší koalice. Smiřme se s tím, že pro pochopení indické politiky ji budeme muset opravdu detailně sledovat. Pohodlné rozdělení na autoritáře Módího a demokratickou opozici už prostě nestačí.

Co bude následovat?

Vše nasvědčuje tomu, že sestavením nové vlády bude prezidentkou pověřen Naréndra Módí jakožto lídr vítězné předvolební koalice, a to nejspíš v neděli 9. června odpoledne. Pokud by se Národní demokratická aliance na společné vládě nedohodla, druhý pokus by podle dosavadních zvyklostí měla dostat BJP coby nejsilnější strana. Kdyby ani napodruhé neuspěla, šanci by patrně dostala jakákoli povolební koalice, která dokáže dát dohromady nadpoloviční většinu 272 poslanců.

Čtěte také: „Nemáme krizi demokracie, ale krizi liberalismu.“ Indický politolog o hinduistickém populismu

Sněmovní matematika však hovoří jasně: BJP dnes nedokáže sestavit vládu bez pomoci dvou regionálních subjektů: Strany země Telugů (TDP) se základnou v Ándhrapradéši, a Lidové strany (sjednocené), která působí v Biháru pod zkratkou JD(U). Jejich předáci Čandrabábu Nájudu a Nítíš Kumár však nepatří k velkým fanouškům hinduistického nacionalismu a v minulosti už Národní demokratickou alianci kvůli názorovým sporům několikrát opustili. Dá se tedy očekávat, že oba zkušení politici si budou klást vysoké požadavky a novou vládu v mnoha směrech korigovat.

Může Módí padnout?

Pokud by jednání ztroskotala a Módímu se nepodařilo získat ve sněmovně důvěru, do hry by mohla vstoupit i možnost, že bude na pozici premiérského kandidáta nahrazen někým jiným. Opoziční předáci ostatně rádi připomínají, že v posledních letech se BJP držela nepsaného pravidla, podle nějž by straníci starší 75 let neměli zastávat žádné důležité funkce.

Naréndra Módí přitom této hranice dosáhne už v září příštího roku. Tato varianta však naráží na skutečnost, že dvojnásobný premiér dosud neumožnil, aby vedle něj vyrostl silný nástupce. Asi jedinou výjimkou je jeho dlouholetá pravá ruka a ministr vnitra Amit Šáh, který letos oslaví šedesátiny.

Čtěte také: Indický zlatý sen v troskách. Ve finále kriketového šampionátu prohrála i Módího vláda

Zároveň je třeba mít na paměti jednu věc: ačkoli si Naréndra Módí libuje v autoritářském stylu vládnutí a rád politizuje rozdíly mezi náboženskými skupinami, v rámci BJP nepatří mezi zastánce té úplně nejtvrdší linie. Ve skutečnosti je spíše oportunistou, který dělá v první řadě to, co mu přinese hlasy voličů.

Za to opakovaně sklízí kritiku tvrdého jádra hinduistických nacionalistů, kteří by rádi ve vedoucích pozicích viděli někoho, kdo to s transformací Indie v hinduistický stát a obranou tradičních hodnot myslí upřímněji – třeba jako hlavní ministr Uttarpradéše Jógí Áditjanáth, povoláním kněz chrámu v Górakhpuru. Případný Módího neúspěch při skládání vlády by tak mohl v nejsilnější indické straně ukončit desetiletou éru vnitřního konsensu a odstartovat hledání nového lídra, který udrží BJP na výsluní.

Jiří Krejčík

Více článků od autora

Témata: Naréndra Módí, Kasty, Indie, Volby