Byznys

20. 01. 2025, 00:21

Spojené sázky americké. Jak muže v USA ničí sportovní sázení

Jan Beneš

Foto: AnnaStills/Shutterstock
Foto: AnnaStills/Shutterstock

Časy, kdy byl sportovní hazard ve Spojených státech tvrdě regulován, jsou dávno pryč. A výsledky se dostavují nejen v podobě miliardových zisků sázkařských firem a nejsledovanějších lig.

„Je vaše manželství příliš stabilní? Vyzkoušejte hazard!“

„Hazard: nevíte, jestli jste závislí na sázení, dokud to nevyzkoušíte“.

Těmito a podobnými slogany si v satirickém pořadu The Daily Show dělají moderátoři legraci z nového fenoménu legálního sportovního sázení ve Spojených státech.

Skeč nazvaný Sports War paroduje nejen tamní nesmírně oblíbené pořady, v nichž se experti, novináři a bývalí hráči či trenéři emotivně baví o sportovních událostech a výsledcích, ale zároveň poukazuje na všudypřítomnou propagaci sportovního sázení.

To už se neobjevuje pouze v reklamách a na stadionech, ale televizní stanice sázení zahrnují do sportovního zpravodajství, prakticky všech svých sportovních pořadů a některé z nich dokonce nabízejí vlastní sázkařské produkty.

Z hazardu, konkrétně sportovního sázení, se tak v USA za posledních šest let stal nový zásadní společenský fenomén. Jen za rok 2023 Američané na sportech prosázeli téměř 120 miliard dolarů a vloni si na samotný Super Bowl, tedy finále ligy amerického fotbalu, vsadilo skoro 70 milionů Američanů dohromady přes 23 miliard dolarů.

Z odpočinkové zábavy je návykový produkt.

Ještě v roce 2018 přitom částka dosahovala necelých pěti miliard a drtivá většina sázek byla tehdy podána nelegálně – v témže roce však Nejvyšší soud USA rozhodl, že státy si mohou nastavit vlastní pravidla hazardu, a otevřel tak stavidla sázení na profesionální i amatérské sporty v hodnotě zhruba 150 miliard dolarů ročně.

Američané od té doby legalizovanému hazardu propadají čím dál více: zatímco v roce 2019 se v USA na sporty průměrně prosázelo 1,1 miliardy dolarů měsíčně, na začátku roku 2024 už se průměr vyšplhal na 14 miliard.

Nepřekvapí proto, že je rozmach legálního sportovního sázení a firem s ním spojených přirovnáván k tabákovému průmyslu nebo dokonce trhu s opiáty. Podobně jako Purdue Pharma a další farmaceutické firmy, které opiáty silně propagovaly coby neškodný lék na chronickou bolest, i sázkařské firmy vytvořily ve spolupráci s médii z hazardu nedílnou součást sledování a konzumace sportů v USA.

Odpočinkovou zábavu pro fanoušky tím přeměnili v návykový produkt, před nímž není úniku a který začíná mít vážné dopady na čím dál vyšší počet amerických rodin. USA tak čelí nové epidemii.

Zvednutí stavidel

Hazard byl přitom v USA donedávna považován za tabu. Skandál chicagského baseballového týmu White Sox z roku 1919, kdy mělo osm hráčů týmu na pokyn sázkařské mafie schválně prohrát finále profesionální ligy, představuje dodnes jednu z nejčernějších kapitol amerického sportu.

Sportovní sázky byly dlouho regulovány a legálně se na sporty dalo od roku 1931 vsadit prakticky pouze v Nevadě, především v Las Vegas. Federální vláda se přitom snažila omezit i nevadský hazard, když v průběhu 20. století zvyšovala jeho zdanění. V deregulačních 80. letech však zdanění naopak kleslo, což mělo za následek celostátní rozmach sportovního sázení.

S výjimkou Nevady však dlouho platila celonárodní omezení hazardu. Vláda Johna Fitzgeralda Kennedyho v roce 1961 zavedla dodnes platný zákon omezující působnost sportovních sázkových kanceláří na území jednotlivých států a v roce 1992 dokonce došlo za vlády George Bushe staršího k naprostému zákazu sportovního sázení ve státech, které to do té doby neumožňovaly.

Bushův syn následně v roce 2006 zreguloval i online hazard kvůli boomu v oblasti internetového pokeru a virtuálních kasin. Ještě v roce 2009, kdy se stát New Jersey snažil u Nejvyššího soudu zrušit plošný zákaz z roku 1992, se všechny hlavní americké sportovní ligy postavily na stranu federální vlády a co největších omezení.

Integrita sportu byla pro rozvoj lig a navyšování jejich příjmů z televizních práv a prodeje merchandisingu klíčová, avšak postupně se situace začala měnit. Lobby sportovních lig, hráčských asociací, sázkařských společností i médií pohnula celou společností.

Obyvatelé New Jersey v roce 2011 hlasovali pro změnu státní ústavy, do níž nově zavedli legalizaci sportovních sázek, a o tři roky později místní zákonodárci zrušili dosavadní zákon zakazující sázky. Aktivity státu a jeho zákonodárců nakonec doputovaly v roce 2018 opět k Nejvyššímu soudu, který v přelomovém rozhodnutí prohlásil Bushův zákaz z roku 1992 za protiústavní.

Pravomoc rozhodovat o legalizaci sportovních sázek tak přešla na jednotlivé státy, z nichž mnohé už byly na rozhodnutí soudu připraveny. K začátku letošního roku tak již osmatřicet států i Washington, D.C. a Portoriko povolují sportovní sázky. A z hazardu se namísto tabu během pár let stala společensky akceptovaná a všudypřítomná záležitost.

Cesta do fantazie

Přirovnání boomu legálních sportovních sázek po roce 2018 k opiátové krizi není tak přehnané, jak se může zdát. I sportovní sázení totiž mělo svoji „gateway drug“, iniciační drogu.

Zatímco u opiátů ji představovalo legální, doktory hojně předepisované, ale vysoce návykové léčivo OxyContin, na sportovní sázení Američany připravil – vedle dekády vzkvétajícího nelegálního sázení – i v České republice známý fenomén takzvaných fantasy lig.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Sázky, Gambling, Byznys, USA