V Itálii skončil ostře sledovaný soud s vrahem vysokoškolské studentky Giulie Cecchettin. Její bývalý přítel dostal doživotní trest v případě, který šokoval celou zemi a vyvolal diskuzi o femicidách a genderově podmíněném násilí.
Varování: Text zmiňuje násilí na ženách.
Před více než rokem otřásla Itálií brutální vražda dvaadvacetileté vysokoškolské studentky Giulie Cecchettin. Zavraždil ji její bývalý přítel Filippo Turetta, který se nedokázal smířit s rozchodem.
Tělo zavražděné ženy se našlo až o týden později, pohozené v plastovém pytli. Vrah oběti zasadil více než sedmdesát bodných ran.
Případ vyvolal po celé Itálii velké demonstrace namířené proti násilí na ženách, a jejich vůbec nejhoršímu vyústění – femicidám. Na pohřeb Cecchettin v Padově pak přišlo na deset tisíc lidí.
Po několik týdnech v Benátkách skončil soud s Turettou, který stráví zbytek života za mřížemi. Během procesu celá Itálie poznala příběh ženy, kterou se snažil ovládat čím dál majetničtější partner.
„Vždycky chtěl vědět, co řekla svým přátelům nebo dokonce svému terapeutovi. Odpíral jí osobní prostor, nebo do něj chtěl být vždy zahrnut,“ vypověděl otec zavražděné Gino Cecchettin.
Nestačil ani rozchod. V den, kdy si měla vybírat šaty na promoci, ji bývalý partner unesl a zavraždil.
Čtěte také: „Jsme zuřivým křikem žen, co už nemají hlas.“ Itálie se bouří proti femicidám
Gino se po vynesení rozsudku svěřil, že necítí žádnou úlevu, protože mu „nic Giuliu nevrátí“. A zdůraznil, že boj proti genderově podmíněnému násilí „budeme muset vybojovat dohromady jako společnost“.
Rodina oběti se snaží přinést „radikální změnu“ v nastavení italské společnosti. Založili proto nadaci, nesoucí Giuliino jméno.
Nadace usiluje, aby měly ženy v tísni lepší přístup k pomoci a aby se o domácím násilí mluvilo ve školách. Sám Gino se proto vydává do vzdělávacích institucí, kde se snaží mladým lidem radit, jak zvládat city a vztahy, a vypráví příběh své dcery.
Vznik nadace se přitom neobešel bez kontroverzí. Italský ministr školství Giuseppe Valditara se nechal slyšet, že v Itálii neexistuje žádný patriarchát – a že nárůst sexuálního násilí je důsledkem nelegální imigrace.
Jeho slova vyvolala ostrou reakci. „Giulii zavraždil slušný, bílý Ital. Můj otec se snaží dělat něco proti prevenci násilí. A co dělá vláda?“ položila řečnickou otázku Elena Cecchettin, sestra zavražděné.
Od smrti Giulie Cecchettin bylo v Itálii rukou mužů zavražděno 106 žen. V naprosté většině případů byl podezřelým buď současný nebo bývalý partner, uzavírá deník The Guardian.