Byznys

17. 04. 2024, 13:03

Startuje Projekt Kellner: Odkrýváme příběh, který měl zůstat skrytý

Vojtěch Boháč

Z nevýrazného asistenta produkce na Barrandově přes prodejce kopírek, privatizaci Gazpromu i České pojišťovny až do klubu 100 nejbohatších lidí světa. Kdo byl Petr Kellner? A jak můžete získat připravovanou knihu dřív než ostatní?

Trvalo to dva roky, než se mi podařilo daného člověka kontaktovat a přesvědčit, ať mi dá rozhovor. Nakonec se ozval. Mám za ním přijet na chalupu v horách na samém východě Slovenska.

„Musel jste si vydělat dost peněz, tak proč nebydlíte někde blíž civilizaci?“ ptám se ho ještě předtím, než rozhovor začne.

„Víte, já tady tak trochu čekám, až bude všechno, co jsme udělali, konečně promlčené,“ usměje se unaveně hostitel a mně není jasné, nakolik si ze mě dělá legraci, a nakolik to myslí vážně.

Podobné momenty jsem při sbírání materiálu na knížku o Petru Kellnerovi zažil víckrát. S dalším člověkem dříve blízkým Péká (jak hlavní postavě lidé v jeho okolí často říkávali) jsme grilovali v horkém letním dni u bazénu v jeho pečlivě upravené zahradě. Po několika hodinách povídání se zamyslí a říká, že jsem se dozvěděl asi mnohem víc věcí, než jsem čekal.

Po některých rozhovorech se přede mnou zkrátka rozvlnil svět a já jsem si přestal být jistý, jestli stále zkoumám příběh, nebo příběh začíná zkoumat mě.

„Ale dávejte si pozor, pane Boháči, tohle jsou informace, za které se zabíjí,“ zatvářil se najednou vážně. Možná to byl vtip. Nicméně vzhledem k povaze příběhů, které jsem si právě vyslechl, to způsobilo, že jsem se další tři dny otáčel na ulici, jestli za mnou někdo nejde.

Čtěte také: Ruská cesta Petra Kellnera

Lehká nervozita z toho, co se vlastě všechno dozvím, provázela nejednu schůzku s insidery tohoto příběhu. Předmět mého zkoumání se přeci jen často točil kolem zvláštních charakterů. Byli mezi nimi ruští oligarchové s pověstí lidí, kteří rozhodně nejednají v rukavičkách. Vysocí státní úředníci zemí prorostlých korupcí a klientelismem. Politici pečující o svou pověst neúplatných obránců demokratických hodnot, kteří se v jednu chvíli objevili před dilematem, jestli stát za hodnotami, nebo si něco přivydělat na horší časy. Po některých rozhovorech se přede mnou zkrátka rozvlnil svět a já jsem si přestal být jistý, jestli stále zkoumám příběh, nebo příběh začíná zkoumat mě.

Tento pocit umocňovala neprostupná zeď, kterou kolem svého života hlavní postava vznikající knihy tři dekády budovala. Přes malé okénko vám jednou za rok někdo podal pečlivě připravenou výroční zprávu PPF, která shrnovala úspěchy lidí za zdí. Jindy přes něj sám protagonista odpověděl několika vybraným novinářům na předem schválené otázky a zase zmizel.

Občas z nedalekých vrat vyšel nějaký politik, finančník, státní úředník nebo markeťák. Na otázky ohledně dění uvnitř tito lidé jen v krátkosti řekli, že co je za zdí, to je soukromá záležitost pána domu, kterou jim nepřísluší komentovat.

Chcete celou knihu o měsíc dřív, než se objeví v knihkupectvích? Staňte se do konce května členy Voxpot Klubu. Když v něm vydržíte do začátku příštího roku, kniha je vaše! Víc se dozvíte na konci článku.

Bez informací ke konspiracím

„Co si myslíte vy o tom pádu vrtulníku?“ ptal se mě před svou vilou krátce po tragédii na Aljašce jeden z lidí, kteří měli dříve blízko ke Kellnerově ruské etapě a který má k některým lidem ve vysoké ruské politice blízko až dodnes.

Než jsem stihl odpovědět, pokračoval lehce konspiračním tónem, že není úplně od věci se ptát, proč tak krátce po smrti finančníka dostaly česko-ruské vztahy velkou ránu v podobě odhalení viníků výbuchů ve Vrběticích a následného vykázání ruských diplomatů z Česka.

Konspirační nádech mělo velké množství rozhovorů o Petru Kellnerovi. Ať už s jeho spolupracovníky, nebo s náhodnými lidmi, kterým jsem říkal, že na knize pracuji.

Čtěte také: Oligarchův prezident: Jak dostal šéf ruských železnic důchodce Zemana na Hrad

Sám konspirace nevnímám nutně jako výplody fantazie nepřejících lidí, kteří chtějí hlavně upoutat pozornost. Ve většině případů jde jen o reakci člověka na to, že nemá dostatek informací a zároveň má pocit, že nedostupné informace můžou mít zásadní vliv na svět, ve kterém žije.

Z pomyslných vrat Petra Kellnera ostatně vycházeli lidé spojení s vládními stranami i prezidentskou kanceláří. Jiní z nich mířili přímo na řídicí posty ve vlivných médiích. Do toho se objevovaly informace, podle kterých se z Kellnerových ruských fondů dostávaly peníze na účty českých politických stran, jindy jeho bývalí partneři vyprávěli o tom, jak se rozkmotřili a používali proti sobě tajné služby.

Jen velmi málo se toho přitom za celých třicet let dostalo až do médií. Ve výsledku tyto příběhy v mnohých vytvářely pocit, že někde vysoko nad námi existuje provázaný svět peněz, moci a politiky, který nás všechny ovlivňuje, ale před zraky obyčejných lidí je skryt. Existuje opravdu takový svět, nebo jsou to výplody divoké fantazie tam, kde není dost informací? A kdo byl vlastně Petr Kellner? Odpovědět na tyto otázky a přinést plastický příběh Česka vrženého do svobody je hlavní ambicí vznikající knihy, která z netradičního úhlu zpracovává období let 1989 až 2021.

Kdo byl PK

Respondenty pro knihu o Petru Kellnerovi jsem začal sbírat v roce 2019. Za posledních 5 let jsem se bavil s více než stovkou lidí z různých zemí světa, kteří byli od začátku 90. let přímou nebo vedlejší součástí tohoto příběhu.

Někteří se s ním zúčastnili české privatizace, jiní byli její architekti. Další mu v polovině 90. let pomohli získat – k údivu velkých mezinárodních investorů – podíl v ruském plynovém gigantu Gazprom nebo sehráli v polovině 90. let svou roli v ovládnutí České pojišťovny. Rozjeli Home Credit, který svými spotřebitelskými půjčkami dobyl během nového tisíciletí po Česku a Slovensku rostoucí trhy v Rusku a Číně. Kupovali a zase prodávali média i telekomunikační firmy v Evropě.

Tito lidé postupně pomohli dostat Petra Kellnera jako jediného Čecha do elitní skupiny stovky nejbohatších lidí světa. Někdy jen za pomoci dobře připravených plánů, jindy dobrých právníků a ostrých loktů, v jiných případech s pomocí vysoce postavených politiků.

Cílem mé knihy o Petru Kellnerovi není ukázat, jestli byl padouch nebo hrdina. Je jím pomoct nasytit hlad po informacích o tom, do jakého světa jsme se v roce 1989 probudili a jak se ten svět postupně proměňoval. Jak se v něm potkávají velké peníze a politika. Ohraničit, kde začíná a končí vliv lidí z klubu nejbohatších, a nechat na čtenáři, ať si sám rozhodne, jak se na hlavního hrdinu bude dívat.

Soudit příběh Petra Kellnera nemá smysl bez kontextu doby, ve které rostl do pozice jednoho z nejbohatších lidí světa. Kniha představí příběh velkých peněz nejen ve střední a východní Evropě. Budeme se v ní setkávat s tvůrci porevoluční politiky v Česku, oligarchy v Rusku, finančníky z USA, představiteli daňových rájů i dalšími z těch, kteří chtěli zkusit štěstí v byznyse.

Psát i s vaší pomocí

Vydání knihy plánuji na začátek příštího roku. Do té doby můžete sledovat její dokončování v přímém přenosu.

Během následujících měsíců budou ve Voxpot Klubu vycházet doprovodné články i rozhovory s některými jejími aktéry. Ve speciálním vlákně na našem Discordu můžete pokládat otázky, které by podle vás měly být zodpovězeny, nebo přicházet s vlastními postřehy a informacemi. Příběh, který kniha vypráví, není jen příběhem Petra Kellnera, ale i porevolučního Česka a potažmo světa po – z dnešního pohledu možná dočasném – vítězství liberálních demokracií ve studené válce.

Pozor! Staňte se členy Voxpot Klubu a získejte přístup na náš Discord i k dalším klubovým bonusům

Ti z vás, kteří se do konce května stanou členy a členkami Voxpot Klubu a vydrží jimi být až do začátku příštího roku, dostanou jako odměnu za tuto podporu jeden podepsaný výtisk knihy měsíc před tím, než se objeví v knihkupectvích.

Vydání knihy oznamuji dopředu také proto, aby se mi mohli ozvat ti z vás, kteří mají k celému příběhu co říct a jsou ochotní se o informace podělit. Jestli mezi ně patříte nebo máte na někoho takového tip, ozvěte se mi na email projektkellner@proton.me.

Vojtěch Boháč

Více článků od autora

Témata: Peníze, Byznys, Česko, Média, Rusko