Jednotky izraelské armády nadále bojují v Gaze ve snaze úplně vymazat Hamás. Ten se ale podle odborníků zcela zničit nedá, a nakonec se stejně prohlásí za vítěze. Mezitím ve snaze splnit tento úkol umírají desetitisíce nevinných.
Obytné čtvrti v troskách, dříve rušné ulice nyní zasypané sutinami, tisíce mrtvých civilistů, zmar a chaos. Tak v současnosti vypadá Gaza, v níž operuje izraelská armáda. Fatálně to odnesla již více než polovina budov, včetně několika historických památek.
Podle nedávné analýzy University of New York, kterou má k dispozici BBC, Izraelské obranné síly (IDF) významně poškodily nebo zničily 144–175 tisíc budov, což odpovídá 50–61 % staveb v pásmu Gazy. Domov bylo nuceno opustit již asi 1,7 milionu lidí, přičemž téměř polovina z nich je namačkána na nejjižnějším konci pásma.
Čtěte také: Češi milují Izrael víc než sami sebe. Tak už prosím kupte naše zbraně
A přestože IDF označily toto místo jako bezpečné útočiště, podniká na něj nálety. To vše s deklarovaným cílem „zlikvidovat Hamás“. Jak celý svět ví, toto radikální islamistické hnutí totiž stojí za útokem na Izrael ze 7. října 2023. Zabito při něm bylo 1200 lidí, z nichž nadpoloviční většina byli civilisté, dalších 240 tehdy teroristé unesli do Pásma Gazy.
V odpovědi na to izraelské bombardování a následná pozemní invaze zabily podle palestinského ministerstva zdravotnictví v Gaze více než 27 500 Palestinců. IDF pak dle posledních informací ztratily 224 vojáků.
Přesto izraelský premiér Benjamin Netanjahu slibuje, že bude pokračovat až do „úplného vítězství“.
Zaplavení tunelů mořskou vodou může mít zničující účinek na zásoby sladké vody, které jsou už tak v Gaze velmi malé.
Podle odborníka na radikalizaci Josefa Krause z Masarykovy univerzity, se kterým Voxpot mluvil krátce před pozemní invazí, ovšem Hamás jako organizace zničen určitě nebude. „Konkrétně v jeho případě dojde k povstání i z popela,“ myslí si.
Existuje totiž také možnost posílení radikalizace. Kraus upozorňuje, že Izraeli se to „může v budoucnu násobně vrátit“. Podle Hishama Hellyera z americké výzkumné instituce Carnegie Endowment for International Peace je možné, že vznikne „Hamás 2.0 nebo i něco horšího“. Nynější vojenská operace podle něj cyklus radikalizace jen prohlubuje.
„Zabít všechny až do posledního člena Hamásu opravdu nebude možné,“ souhlasí odborník na Blízký východ a vojenství Raphael Cohen z amerického think-tanku RAND. „V neposlední řadě proto, že mnoho jeho příslušníků žije mimo Gazu,“ doplňuje pro Voxpot.
Ztráty izraelských vojáků pak dokazují, že bojovníci Hamásu jsou stále aktivní. Není navíc vyloučeno, že ať už konflikt dopadne jakkoli, bude si hnutí nárokovat vítězství.
Zatopíme spásné tunely
To, co asi nejvíce drží islamistické bojovníky při životě, je síť tunelů. Pod Gazou totiž leží labyrint chodeb a skrýší, které jim dovolují ubránit se lépe vyzbrojené a vycvičené izraelské armádě.
Čtěte také: Divoká jízda gazským „metrem“. Tajné tunely stírají izraelskou technologickou a bojovou převahu
Mohou pomocí nich pašovat nejen lidi, ale hlavně součástky, zbraně nebo munici. Tyto tajné chodby totiž ústí na území Izraele, ale třeba také Egypta. Gazanské metro, jak se systému tunelů říká, má nejspíš více než 500 kilometrů chodeb.
Podle Cohena je to hlavní důvod, proč je konflikt tak destruktivní. „Čím robustnější a hlouběji tunely jsou, tím větší ničení všeho na povrchu izraelské bombardování způsobí,“ vysvětluje. Poslat do podzemních chodeb vojáky je pak značně riskantní.
IDF tak nyní přistupuje například k jejich zatopování. Armáda to vyzdvihuje jako „významný inženýrský a technologický průlom“, ale mnoho expertů před tím varuje.
Zaplavení tunelů mořskou vodou může mít podle nich zničující účinek na zásoby sladké vody, které jsou už tak v Gaze velmi malé. V roce 2020 OSN odhadovalo, že přístup k nezávadné pitné vodě má jen 10 % populace.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.