Byznys

01. 11. 2024, 15:26

Střelba do vlastní nohy. USA se nedaří zbrzdit čínský vzestup

Simone Radačičová

Dělníci v šanghajské továrně | Foto: Shutterstock
Dělníci v šanghajské továrně | Foto: Shutterstock

Čína podle analýzy agentury Bloomberg postupně získává technologickou převahu v klíčových sektorech. Daří se jí to navzdory americkým omezením, které měly východní velmoc zpomalit.

Od chvíle, kdy tehdejší americký prezident Donald Trump uvalil cla na vybrané čínské zboží, uběhlo už šest let. Tehdy se Bílý dům pokusil snížit vysoký obchodní deficit a zároveň zabránit, aby se Čína stala největší ekonomikou světa a získala technologie, ohrožující americkou vojenskou převahu. 

Na první pohled se zdá, že Trump uspěl. Čínská ekonomika se zadrhává a zatím to nevypadá, že by v blízké době překonala tu americkou. Tamní technologičtí giganti mají navíc nadále ztíženou cestu k nejpokročilejším čipům, které by jim umožnily pokročit v rozvoji umělé inteligence. 

Navzdory výše uvedenému však prezident Si Ťin-pching neustále buduje pozici, kdy bude jeho země dominovat průmyslovým sektorům budoucnosti. Ukazuje to alespoň poslední výzkum agentury Bloomberg. 

Čtěte také: Čína už tolik netáhne. Zahraniční investoři stáhli miliardy dolarů

Strategický plán Made in China 2025, jehož cílem je ve zkratce přeměnit zemi na lídra v moderních technologiích, vychází z výzkumu jako úspěšný.

Ze třinácti klíčových technologií, analyzovaných Bloombergem, se Pekingu podařilo dosáhnout vedoucího postavení hned v pěti z nich. Ve zbývajících sedmi pak rychle dohání náskok. 

Peking vede v oblastech jako jsou elektromobily nebo třeba lithiové baterie. Vyrábí také inovativní léky nebo levné a efektivní solární panely. 

V praxi to znamená, že čínské zboží si stále častěji razí cestu ke spotřebitelům z celého světa. Washingtonu mezitím podle agentury Bloomberg hrozí, že kroky, které měly Čínu pozdržet, naopak skončí izolací USA a poškodí jeho vlastní podniky a spotřebitele.

„Čínskému technologickému vzestupu se nedá zabránit, ani se nedá zpomalit restrikcemi USA,“ konstatuje Adam Posen, šéf washingtonského think tanku Peterson Institute for International Economics. Výjimkou jsou „drakonické“ restrikce, které ale současně zpomalují tempo inovací v USA i ve světě. 

Postoj k Číně je také jedním z témat nadcházejících prezidentských voleb v USA. Donald Trump volá po dalších clech, zatímco Kamala Harris by chtěla pokračovat v politice Joe Bidena a omezení vývozu klíčových komponentů jako jsou právě nejvyspělejší čipy. 

Simone Radačičová

Více článků od autora

Témata: Nvidia, Čipy, Byznys, Čína, Technologie, USA