Co vedlo před pár dny osmnáctiletého Američana k tomu, aby zabil deset lidí? Podle všeho nenávist k černochům. Jako plnoletý si legálně pořídil výzbroj, vše pečlivě naplánoval a odjel do supermarketu v Buffalu. Útok streamoval na internetu. Postřelil 13 lidí, z nich 11 bylo tmavé barvy pleti. Předtím uveřejnil manifest, v němž se odvolává i na teorii velkého nahrazení.
Buffalo je poměrně chudé město na západě amerického státu New York. Mladý Američan přesně věděl, v jaké části tohoto města je nejsilněji zastoupená komunita černých Američanů. Podle toho si svůj útok také naplánoval – měl totiž za cíl zabít jich co nejvíc. Na jeho zbrani je napsaná rasistická nadávka. Střelec si na sebe připevní kameru, která zachycuje vše, co provádí. „Musím do toho jít,“ oznamuje světu. Když po svém hrůzném činu vychází z obchodu, zadrží ho policie. V sobotu pozdě večer je už obviněn z vraždy prvního stupně.
Osmnáctiletý útočník ve svém manifestu psal, že imigranti a černí Američané jsou hrozbou, protože postupně v USA nahradí bílou populaci.
Na internetu se ještě před útokem objevil 180 stran dlouhý manifest útočníka. Jde o dokument plný nenávistných rasistických výroků a odkazů na nacistické symboly a teorie. Třeba o tom, že pokles porodnosti bílých lidí je „genocida”. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan je podle něho vůdcem „největší islámské skupiny v Evropě“, jejíž vojáci prý „okupují Evropu“. A mladík nezapomíná ani na George Sorose, který tu figuruje jako „nepřítel naší rasy“.
Osmnáctiletý útočník ve svém manifestu ale především psal, že imigranti a černí Američané jsou hrozbou, protože postupně v USA nahradí bílou populaci. Právě tohle je odkaz na krajně pravicovou konspirační teorii velkého nahrazení či zkráceně jen teorii nahrazení. Objevuje se přímo i nepřímo v různých náznacích napříč rasistickou rétorikou amerických krajně pravicových aktivistů i některých republikánských politiků. Prostřednictvím této konspirační teorie rasismus prosakuje víc a víc do amerického mainstreamu.
Le Grand Remplacement
Nacionalistická teorie nahrazení tvrdí, že původní evropská bílá populace je postupně vyměňovaná za nebílé neevropské přistěhovalce, což ve výsledku povede k jejímu zániku. Podle historičky Kathleen Belew z University of Chicago se teorie dotýká různých skupin migrantů. Spojující je ale myšlenka, že bílou rasu ohrožuje její míšení s jakoukoliv jinou a že tu existuje jakási zlá elitní síla, která má zájem ji vymýtit.
Toto přesvědčení má kořeny ve francouzském nacionalismu počátku 20. století, hlavně v knihách aktivisty, novináře a anitisemity Maurice Barrèse. Ten deklaroval, že přijde nová populace, která „zničí naši vlast“. „Jméno Francie by mohlo přežít, ale jedinečný ráz naší země bude zničen,“ napsal tento muž ve sloupku pro francouzský list Le Journal.
Politolog a odborník na extremismus Jan Charvát vysvětluje, že teorie má kořeny i v nacistickém Německu a antisemitismu. „Cílem Židů mělo být údajně zlikvidovat bílou rasu tím, že ji postupně naředí a vytvoří míšence mezi bílými Evropany a Araby,“ popisuje Charvát pro Voxpot.
Čtěte také: Éric Zemmour: Fašista v mezích zákona slibuje Francouzům ztracenou slávu
Myšlenka má pokračování v rasistickém románu Tábor svatých od Jeana Raspaila z roku 1973. Kniha popisuje, jak se migranti spojili za účelem ovládnutí celé Francie. Tento příběh inspiroval spisovatele Renauda Camuse, aby ve své eseji z roku 2011 Le Grand Remplacement (Velké nahrazení) zformuloval současnou podobu teorie nahrazení.
Camus věří, že nebílí přistěhovalci budou kolonizovat původní bílou Evropu. Bílí Evropané podle něj vymírají a jsou nahrazováni nebílými lidmi z Afriky a Blízkého východu. Zaměřoval se hlavně na muslimy a na to, že právě ti mají vyšší porodnost než běloši. Podle politologa Jana Charváta taková rétorika navazuje na obecné obavy v západních společnostech plynoucí z toho, že počet lidí jiné barvy pleti je výrazně vyšší, než býval. Argument s porodností ale nemá moc velkou oporu v datech, upozorňuje Charvát – Arabové v Evropě totiž mají méně dětí než arabské rodiny na Blízkém východě (přestože je to pořád trochu více než u Evropanů).
“I’ve done 15 of these.” CNN Anchor Victor Blackwell breaks down in tears reporting from the scene of the Buffalo mass shooting. pic.twitter.com/fAy6s7VWuN
— Mike Sington (@MikeSington) May 16, 2022
Teorie se neobjevuje jen ve Francii, kde ji zmiňuje třeba politička Marine Le Pen nebo novinář a neúspěšný prezidentský kandidát Eric Zemmour. Mluví o ní i politici v Rakousku, a když se obrátíme do Česka, všimneme si, že o Camusově knize napsal pochvalný článek třeba bývalý prezident Václav Klaus.
Myšlenka této konspirační teorie se postupně rozšířila mezi nacionalisty a rasisty. Perfektně totiž zapadala do jejich přesvědčení, že jejich vlastní bílé rase hrozí zánik a mluví o „bílé genocidě“. Toho se týká také neonacistické heslo „14 slov“, které deklaruje: „Musíme zajistit existenci našeho lidu a budoucnost pro bílé děti.“ (slogan formuloval David Lane, neonacistický terorista a bílý separatista z amerických organizací The Order a Aryan Nations; pozn. red.) Právě tuto větu měl útočník z Buffalo napsanou před sebou, když střílel na černé Američany.
Argument pro americké rasisty
Americké pojetí teorie je uzpůsobené tamnímu politickému kontextu. V této verzi jde především o to, že demokratická strana skrz podporu imigrace nebílých menšin chce údajně nahradit bílý elektorát elektorátem jiným ؘ– „poslušnějším”, který bude volit ve prospěch politické agendy demokratů. Teorii takto používají nejen krajně pravicoví aktivisté nebo odpůrci migrace, ale také někteří republikánští politici.
O žádnou pravdu jim nejde, jen o tlačení vlastní agendy. Cítí, že to rezonuje, tak to používají, a je jim jedno, jaké má ta teorie kořeny.
Nedílnou součástí této teorie je ve Spojených státech také antisemitismus. Tamní verze totiž hlásá, že právě Židé mimo jiné stojí za stěhováním nebílých migrantů do USA. V roce 2017 proběhlo například setkání amerických nacionalistů ve městě Charlottesville ve Virginii, při němž křičeli „Židé nás nenahradí!“ a „Nenahradíte nás!“ – jako jasný odkaz na teorii nahrazení.
Je paradoxem, že krajní pravice a někteří republikáni tvrdí, že demokraté se prostřednictvím migrace snaží zvrátit volby ve svůj prospěch. Stačí si připomenout útok na Kapitol z 6. ledna 2021, kdy se právě tatáž krajní pravice s republikány spojila, aby se společně pokusili zvrátit výsledky voleb, v nichž nevyhrál jejich kandidát Donald Trump. Navíc migranti, kteří například uznávají konzervativní islám, mají zcela jiné názory než američtí demokraté. Proto je také těžké si představit, že by nebílí přistěhovalci volili právě demokratickou stranu, upřesňuje pro Voxpot politolog Jan Charvát.
Breaking News: In an emotional speech in Buffalo, President Biden denounced Saturday’s shooting as racist terrorism and criticized the use of hate speech for political gain. https://t.co/NLJhG9oGC5 pic.twitter.com/mp4AsWqWZe
— The New York Times (@nytimes) May 17, 2022
Někteří nacionalisté pak teorii využívají k ospravedlnění užití násilí – právě násilí je pro ně totiž nástroj k zajištění přežití „své rasy“. Camus sám pak tvrdil, že teorie nahrazení je o civilizaci, ne o rase – jde o obranu civilizace. „Rasimus je v naší společnosti stále tabu,“ říká politolog Aurelien Mondon. „Nikdo nechce přiznat, že je rasista a nikdo tak nechce být označován.“ Proto zastánci teorie raději tvrdí, že brání naši civilizaci, aby zabránili tomu, že budou označeni jako rasisti.
„Těm lidem nejde o žádnou pravdu, jen o tlačení vlastní agendy. Jen cítí, že to rezonuje, tak to používají, a je jim jedno, jaké má ta teorie kořeny,“ vysvětluje Charvát a dodává, že teorie výměny tu slouží krajní pravici jako nástroj k legitimizaci rasismu. „Rasismus se totiž bez nástrojů, jako je tato teorie, bude prosazovat mnohem hůř. Tohle je jedna z cest jak ho legitimizovat a vrátit do hry, aniž bychom doslova říkali, že jsme rasisté. Zní to líp, než když to přiznají otevřeně,“ shrnuje politolog.
Extremistické myšlenky v americké televizi
Nejde o záležitost, která by se týkala pouze americké krajně pravicové scény a subkultur. Odkazy na teorii velkého nahrazení najdeme v prohlášeních některých kongresmanů i televizních osobností. Právě prostřednictvím nich rasistické názory pronikají do amerického mainstreamu.
Tucker Carlson has weaponized his viewers' fears to create what may be the most racist show in the history of cable news.
A New York Times examination shows how intertwined his rise has been with the transformation of Fox News and U.S. conservatism. https://t.co/176OLUd00R
— The New York Times (@nytimes) May 1, 2022
Nejvýrazněji ze všech tuto rétoriku do veřejné diskuse protlačuje Tucker Carlson, televizní moderátor stanice Fox News. Ten otevřeně na teorii nahrazení odkazuje ve vysílání. Tvrdí, že se demokraté v USA snaží nahradit bílý elektorát migranty ze třetího světa. Opakovaně obviňuje „elity“ a „vládnoucí“ třídu z nejrůznějších spiknutí, prostřednictvím nichž podle něj chtějí kontrolovat americkou společnost.
„Vím, že levice a všichni ti gatekeepeři na Twitteru jsou vždycky hysteričtí, když použijete termín „vyměnění“, když naznačíte, že demokratická strana usiluje o nahrazení současného elektorátu novými lidmi, poslušnějšími voliči ze třetího světa,“ řekl například Carlson.
Čtěte také: Cenzura jako zbraň: Američtí konzervativci dělají ze škol a knihoven místa svých bojůvek
Server The New York Times analyzoval celkem 1150 dílů Carlsonova pořadu a zjistil, že moderátor hlavní myšlenku teorie nahrazení zmínil až ve stovce epizod svého pořadu. „Šíří extremistické myšlenky a konspirační teorie do milionů domácností, pětkrát týdně,“ píší The New York Times. Carlsona údajně sledují více než tři miliony diváků.
Kromě něj je teorie také oblíbeným argumentem republikánů. Senátor Blake Masters sdílel video o tom, že demokraté mají v plánu přivést do USA desítky milionů migrantů, aby následně získali jejich hlas ve volbách. Republikánka Elise Stefanik pak ve své volební kampani uváděla, že demokraté chtějí „dát práva 11 milionům ilegálních migrantů, kteří svrhnou americké voliče a vytvoří ve Washingtonu trvalou liberální většinu“. Politik Matt Gaetz pak před dvěma lety v rozhovoru pro Fox News tvrdil, že ve Spojených státech probíhá pokus o „kulturní genocidu“ a že levice chce „vyměnit Ameriku“. I další členové republikánské strany nepřímo naznačili, že s teorií souzní.
Někteří američtí republikáni se účastní přímo událostí pořádaných krajně pravicovými figurami. Politička Marjorie Taylor Greene byla na konferenci nacionalisty Nicka Fuentese, který se otevřeně projevuje jako antisemita a rasista a zpochybňuje holocaust.
In the past decade, hate crimes against Black Americans, who are 12% of the population, have far exceeded those reported against any other group, federal data shows. In 2020, more than half of the victims of hate crimes based on race were Black people. https://t.co/mHATWSO6Zc
— The New York Times (@nytimes) May 17, 2022
Tohle všechno přispívá k ještě silnějšímu normalizování rasismu v americké společnosti. Průzkum agentury The Associated Press – NORC Center for Public Affairs Research ukazuje, že jeden ze tří dospělých lidí v USA věří tomu, že existuje aktivní tlak nahradit lidi narozené ve Spojených státech imigranty, a to z důvodu získat volební hlasy. Z teorie, která bývala možná kdysi kvůli rasismu tabu, se stává mezi Američany šířeji přijímaný názor.
Novinářka Keeanga-Yamahtta Taylor si myslí, že na vině je také Donald Trump. Když byl ve funkci, uvolnil podle ní bariéry, kterými byla předtím republikánská strana svázaná v mainstreamové politice – posunul hranice toho, co si mohou politici dovolit říct a do jakého extrému mohou zajít. Když například ohlašoval svou kandidaturu, označil mexické imigranty jako „násilníky“. Střelec, který v mešitách v Christchurch na Novém Zélandu zabil 51 lidí, pak mluvil o Trumpovi jako o „symbolu obnovené bílé identity a společného cíle“.
Jeden z mnoha
Přestože krajní pravice argumentuje hlavně migranty, mezi řádky dobře vidíme nenávist vůči komukoliv, kdo má jinou než bílou barvu pleti. Bez ohledu na to, zda do země přichází teď nebo je stávajícím etablovaným občanem. A to je vidět i u střelce z Buffala. Sice se odkazoval na teorii velkého nahrazení a migraci, ve skutečnosti však šlo v mnohem větší míře o nenávist vůči černým Američanům, jak ukazuje novinářka Keeanga-Yamahtta Taylor. Ta si totiž všimla, že jeho manifest i příspěvky na internetové platformě Discord jsou plné především rasistických urážek mířených na černochy, zatímco o přistěhovalcích se tu moc nepíše.
Útočník z Buffala ve škole při vyplňování jednoho z dotazníků napsal do kolonky, kde se vidí za rok, ,masová vražda nebo sebevražda‛.
Případů rasově motivované nenávistí a násilí v USA narůstá a útok v Buffalo je pouze jedním z mnoha, kdy byl pachatel veden takovým postojem ke skupině obyvatel jiné barvy pleti. Hned několik útočníků už totiž v minulosti na teorii velkého nahrazení odkazovalo.
V červnu 2015 ozbrojený nacionalista zabil devět Afroameričanů v kostele v Charlestonu. O tři roky později bylo zabito 11 lidí v synagoze Tree of Life, přičemž pachatel je častoval antisemitskými nadávkami. Předtím napsal prohlášení, ve kterém obviňuje Židy z toho, že do země přitahují nebílé migranty. V srpnu 2019 útočník zabil 22 lidí v obchodě Walmart v El Pasu. Zaměřil se na Latinoameričany. Na sítích předtím mluvil o hispánské invazi do USA a odkazoval na teorii nahrazení.
V souvislosti s útokem v Buffalu je podstatný ještě případ z března 2019, kdy útočník streamoval zabití 51 lidí v mešitách na Novém Zélandu. Svůj manifest, který předtím nahrál na internet, pojmenoval The Great Replacement, tedy Velké nahrazení. Právě k tomuto pachatelovi se silně vztahuje i střelec z Buffalo. Prý ho „radikalizoval nejvíc ze všech”. Stejně jako útočník z Nového Zélandu publikoval svůj manifest a měl podobné nápisy na své zbrani.
Historické kořeny rasismu
„Černí jsou nejvíc privilegovaná rasa v USA a dalších západních zemích. Přesto říkají, že jsou ti nejutlačovanější. Jaká jiná rasa dostane triliony dolarů od bílých daňových poplatníků, ale stejně se jí nepodaří uspět a chce ještě víc? Jaká jiná rasa aktivně ničí svá sousedství podobně jako oni?“ píše útočník z Buffala. Tady se podle novinářky Keeanga-Yamahtty Taylor jeho rétorika blíží výrokům, které občas říkal Donald Trump, když popisoval příspěvky pro černé Američany: „Kam všechny ty peníze jdou? A kolik z nich někdo ukradne?”
Právě tato prohlášení odhalují problémy, se kterými se potýká americká debata o rasismu obecně – totiž fakt, že tu chybí velká veřejná diskuse o historických kořenech rasismu a nerovného postavení černých Američanů. Tuto debatu se navíc republikáni snaží omezit, ať už pokusy o zákaz některých knih, uměle vyvolanou hysterií okolo kritické rasové teorie, kritikou toho, jak se ve školách učí o otroctví, či bojem proti projektu 1619. „Tyto kolektivní snahy se vysmívají veřejné diskusi o historii amerického rasismu a xenofobie – a v některých kontextech je přímo znemožňují,“ píše novinářka Keeanga-Yamahtta Taylor.
Čtěte také: „Zabij se a naroď se jako bílá.“ Strašení kritickou rasovou teorií zakrývá pokračující nerovnost
Přitom právě taková veřejná výměna názorů je důležitá, protože popisuje, jaké jsou kořeny toho, že lidé s tmavou barvou pleti mají v současné Americe jiné postavení než jejich bílí spoluobčané. Ukazuje důležitý historický vzorec jejich chudoby, nezaměstnanosti a sociálního vyloučení. Pokud společnost takový kontext nepozná, snadno se pak rasistické názory, jaké měl třeba střelec z Buffala, rozšíří do mainstreamu. A mohou mít za následek to, co jsme vylíčili v úvodu. „To slunečné sobotní odpoledne vystoupil z temnoty střelec a ukázal nám, co se stane, když se budeme nadále schovávat před naší historií,“ uzavírá Taylor.
Critical race theory literally explains why Great Replacement Theory exists, but now just days after a white supremacist massacre the same people who created an entire book-banning hysteria around CRT are justifying and promoting GRT. Absolutely shameless.
Absolutely shameful.— Ida Bae Wells (@nhannahjones) May 16, 2022
Spojeným státům se celkem daří předcházet útokům ze strany islamistických teroristů, po 11. září totiž americká vláda rychle začala s prevencí i se sledováním potenciálních útočníků doma i v zahraničí. Jenže zatímco se autority soustředily na islám, začal narůstat extremismus z řad krajní pravice. V letech 2009–2018 stála podle webu The Guardian právě krajní pravice za až 73 % úmrtí souvisejících s extremismem v USA. Přesto se americké úřady mnohem více soustředí na opatření proti útokům islamistů.
S tím souvisí i případ mladíka z Buffala. Našel se totiž jeho deník, v němž popisoval sebevražedné myšlenky. Navíc už prý ve škole při vyplňování jednoho z dotazníků napsal do kolonky, kde se vidí za rok, „masová vražda nebo sebevražda“. Podle politologa Jana Charváta to ukazuje, že Spojené státy selhávají v prevenci násilných činů. „Škola reagovala tím, že ho poslala na vyšetření. Ale tím to končilo,“ říká Charvát. Tamní systém podle něj není nastavený na to, aby dokázal zachytit podobný extremismus a náznaky násilného chování obecně. „Nalezený deník je obrovská obžaloba systému a toho, jak nefunguje. Ten kluk to veřejně napsal. Šlo o věc, která na něm musela být vidět,“ uzavírá politolog.