Konflikty

02. 12. 2024, 03:28

Sýrie opět vzplanula. Kdo s kým jde proti komu?

Filip Brychta

Syrští povstalci u Aleppa | Foto: Mohammad Bash / Shutterstock
Syrští povstalci u Aleppa | Foto: Mohammad Bash / Shutterstock

Rychlé dobytí syrského Aleppa signalizuje novou kapitolu ve válce, táhnoucí se od roku 2011. Hrozí tentokrát režimu diktátora Bašára al-Asada ztráta půdy pod nohama? A jak se vlastně ve vleklém konfliktu vyznat?

„Náš vůdce navždy!“ Jeden ze syrských sloganů za vlády Háfize al-Asada neplatil – vůdce zemřel v roce 2000.

Po jeho smrti nastoupil jako autokratický vládce země jeho syn Bašár al-Asad. Dekády držel naživu zbytky režimu, ale jeho iluze moci se začala tříštit teď ve středu 27. listopadu, kdy se v Sýrii opět probudila občanská válka.

Nová povstalecká koalice zahájila překvapivou ofenzivu a zaznamenala největší vítězství za poslední roky. Poprvé od roku 2016 obsadili povstalci za pouhé tři dny druhé největší syrské město Aleppo.

Klíčoví spojenci jsou zaneprázdněni jinými konflikty.

Vedou je džihádisté z Haját Tahrír aš-Šám (HTS). Jejich nápor začal v severozápadní části země a v Aleppu se setkali jen s malým odporem režimních sil. Obsadili tamní mezinárodní letiště a sociální sítě zaplavily videa jejich oslav.

Nyní postupují k městu Hamā. Právě zde nechal Bašárův otec armádou a zpravodajskými službami v roce 1982 zmasakrovat tisíce svých odpůrců, čímž ukončil povstání vedené Muslimským bratrstvem.

Mapa Sýrie

Podle syrské státní tiskové agentury SANA se vládní síly ve stejnojmenné provincii Hamā opevňují. Armáda také údajně zatlačila opoziční bojovníky ve venkovských oblastech provincie a vojáci byli zásobováni těžkou technikou a raketomety.

V probíhající ofenzivě se opoziční bojovníci snaží využít oslabené vlády, jejíž klíčoví spojenci jsou silně zaneprázdněni jinými konflikty. Rusko vkládá většinu techniky a lidských zdrojů do války s Ukrajinou a Írán utrpěl mnoho útoků od Izraele.

Izrael také oslabil libanonské hnutí Hizballáh – mnohdy označované jako nástroj Íránu. Tel Aviv zároveň prováděl útoky i v Sýrii kdykoli chtěl – podle oficiálních vyjádření cílil na Íránem podporované militanty.

Rusko nicméně už v sobotu 30. listopadu provedlo večerní letecké údery v částech Aleppa. „Při útocích bylo zabito nejméně šestnáct civilistů a dvacet dalších zraněno,“ uvedla Syrská observatoř pro lidská práva.

„Nejpozoruhodnější je, že rebelové provedli překvapivý výpad, použili drony a loajalistickými pozicemi pronikli opravdu jednoduše,“ říká Voxpotu publicista Jakub Ježek.

Popisuje, že v oblasti Aleppa se nyní také aktivizovala Tureckem podporovaná Syrská národní armáda (SNA), která útočí na Syrské demokratické síly (SDF) vedené Kurdy. I ti se pak snaží konsolidovat a vyhlásili dokonce mobilizaci, protože jim znepřátelené Turecko zkusí situace využít.

Povstalci zdá se postupují a vývoj se mění každou hodinou. Kdo ale vlastně jsou odpůrci režimu Bašára al-Asada?

Žádní sympaťáci

Nová povstalecká koalice se jmenuje Velitelství vojenských operací a skládá se ze širokého spektra sil, od extrémních islamistů po umírněnější.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.